Artykuł sponsorowany

Co jest ważne, by uzyskać kredyt hipoteczny?

Co jest ważne, by uzyskać kredyt hipoteczny?

Zapewne każdy z nas marzy o własnym domu lub mieszkaniu. W rzeczywistości sprawa często jest skomplikowana, ponieważ większość osób nie ma tylu pieniędzy, aby kupić nieruchomość. W takich sytuacjach pomoc oferują banki. Ich klienci mają możliwość wzięcia kredytu hipotecznego. Pieniądze pozyskane w ten sposób mogą posłużyć do zakupu działki, mieszkania lub domu. Jednak nie wszyscy mogą skorzystać z takiej pomocy finansowej. Zobacz, od czego zależy to, czy dostaniesz kredyt na mieszkanie.

Źródła dochodu a kredyt na mieszkanie

Jeżeli chcesz kupić własne mieszkanie lub dom, zapewne rozważasz ubieganie się o kredyt hipoteczny. W takiej sytuacji musisz wiedzieć, że niezbędne będzie udzielenie odpowiedni na wiele różnych pytań zadawanych przez pracowników banku. Poza tym takie instytucje będą wymagać od ciebie rozmaitych dokumentów. Pierwszą rzeczą, na jaką uwagę zwraca bank, jest zdolność kredytowa klienta. Rozmowy na ten temat zawsze rozpoczynają się od ustalenia, jakie jest twoje źródło dochodu. Ponadto istotna jest wysokość zarobków, a nawet, od kiedy uzyskujesz dochód.

Abyś miał szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego, niezbędne jest to, byś przedstawił pracownikom banku zaświadczenie o zatrudnieniu, a także zarobkach. Takie dokumenty określa się jako druki bankowe. Jak zaznacza ekspert finansowy Katarzyna Balcer z Katowic, takie zaświadczenie wystawia pracodawca na prośbę pracownika i zawarte są tam informacje na temat formy zatrudnienia i wysokości wynagrodzenia. Najlepiej, abyś był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony. Co więcej, niektóre banki skłonne są udzielić kredytu hipotecznego już po pierwszym miesiącu przepracowanym na takiej umowie. Szansę na skorzystanie z takiej formy finansowania będziesz miał również wtedy, gdy przedstawisz umowę o pracę na czas określony. Jednak w tym przypadku ważna jest data rozpoczęcia i zakończenia jej trwania. Poza tym są banki, które udzielą kredytu, gdy prowadzisz własną działalność gospodarczą, a nawet, gdy masz umowę o dzieło lub zlecenie. Aczkolwiek to zależy od poszczególnej instytucji.

Starając się o kredyt na mieszkanie, duże znaczenie ma również to, na jakim stanowisku jesteś zatrudniony. Poza tym istotne są informacje o samym pracodawcy. W tym przypadku liczą się takie aspekty jak między innymi sektor, w którym działa dane przedsiębiorstwo czy też kondycja firmy.

Od czego jeszcze zależy uzyskanie kredytu hipotecznego?

Jeżeli twoja sytuacja materialna i zawodowa przekonała bank do tego, by udzielić ci kredytu, możesz przejść do kolejnego etapu. Tym jest analiza zobowiązań oraz kosztów utrzymania. To oznacza, że bank weźmie pod uwagę wszystkie raty, jakie obecnie spłacasz, a także zadłużenie, i limity na kartach kredytowych oraz w rachunkach. Ponadto istotny jest nawet fakt, czy ciąży na tobie zobowiązanie alimentacyjne.

Z kolei koszty utrzymania dotyczą ilości pieniędzy, jakie potrzebne ci są do prowadzenia gospodarstwa domowego. Taką informację należy podać we wniosku kredytowym. Niektóre banki żądają szczegółowych informacji o kosztach mieszkaniowych, konsumpcyjnych i dodatkowych. Starając się o kredyt na dom lub inną nieruchomość, musisz być przygotowany również na to, że bank oceni też twoją wiarygodność. Wówczas pod uwagę będą brane takie aspekty jak np. wykształcenie, stan cywilny i historia kredytowa.

Należy również dodać, że przed udzieleniem kredytu hipotecznego banki sprawdzą twoją przeszłość. Historia kredytowa informuje kredytach, pożyczkach i innych zobowiązaniach finansowych, jakie zaciągnąłeś w przeszłości lub obecnie je regulujesz. Pod tym względem istotne jest to, czy zaciągnięte przez ciebie zobowiązania były spłacane terminowo. Jeżeli miałeś opóźnienia w spłacie wcześniejszych kredytów, wówczas bank może mieć ograniczone zaufanie i niekoniecznie będzie chciał udzielić ci kredytu hipotecznego.

Jak widzisz, staranie się o kredyt hipoteczny to trudne doświadczenie i nie ma jednego, najlepszego rozwiązania. Banki biorą pod uwagę tyle różnych aspektów, że każdy przypadek trzeba rozpoznać indywidualnie, najlepiej z pomocą doświadczonego eksperta finansowego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz