Artykuł sponsorowany

Co daje powlekanie metali cynkiem? Tłumaczą fachowcy z pracowni TBS

Co daje powlekanie metali cynkiem? Tłumaczą fachowcy z pracowni TBS

Metale powlekane są różnymi powłokami ochronnymi, które służą do różnych zadań. Wśród nich warto skupić uwagę na cynkowaniu, pozwalającemu zabezpieczyć różnego rodzaju elementy stalowe przed wilgocią, wodą, a także przed uszkodzeniami mechanicznymi czy działaniem substancji żrących np. soli. Tysiące zamówień każdego roku przyjmuje zatem zakład obróbki metali TBS z Kędzierzyna-Koźle. Jego właściciel Maciej Zaic, a także jego ekipa doświadczonych specjalistów tłumaczą, czym jest proces cynkowania, jakie są techniki powlekania cynkiem i wreszcie, po co wykonuje się takie warstwy ochronne rur, podzespołów samochodowych oraz konstrukcji budowlanych.

Na czym polega proces cynkowania?

Cynkowanie, jak wyjaśniają fachowcy pracowni obróbki metali TBS, to powlekanie stali specjalną ochronną warstwą cynku. Od rodzaju metody nanoszenia takiej powłoki, a także od jej grubości zależy zaś poziom antykorozyjności, który można uzyskać. Dla przykładu warstwa cynku wynosząca 70 μm jest w stanie zagwarantować nawet stuletnią ochronę konstrukcji stalowej, która zakwalifikowana jest do kategorii korozyjności C1, tj. znajduje się ona w klimatyzowanych, zamkniętych pomieszczeniach, a jej ryzyko skorodowania jest niskie. Takiej samej grubości powłoka w środowisku C5, czyli o wysokim ryzyku wystąpienia korozji (np. na terenach przemysłowych czy nadmorskich), zapewni ochronę na około 10-20 lat. Tym samym należy podkreślić, iż proces cynkowania nigdy nie jest przypadkowy i odbywa się na podstawie licznych analiz oraz projektów.

Nasza pracownia podchodzi do każdego zlecenia indywidualnie, uwzględniając kategorię korozyjności danej konstrukcji, jej gabaryty, kształt, przeznaczenie czy wartość. Proces powlekania stali cynkiem to zatem projekt, a następnie wstępna obróbka strumieniowo-ścierna lub wibrościerna. Dopiero precyzyjnie zaplanowana praca oraz wykonanie oczyszczenia powierzchni roboczej pozwala przejść do procesu głównego, którym jest w naszej firmie cynkowanie ogniowe.

                                                                   – mówi jeden ze specjalistów pracowni obróbki metali TBS.

Rodzaje cynkowania

Rodzajów cynkowania jest wiele, oznacza to, że dana powłoka ochronna może różnić się swoją klasą, grubością, a także sposobem nakładania. Obecnie wyróżnia się zatem cynkowanie natryskowe i proszkowe oraz bardziej wytrzymałe galwaniczne i ogniowe. W ostatnim przypadku proces powlekania metalu odbywa się z wykorzystaniem cynku ciekłego i rozgrzanego do temperatury nawet 500ᵒC. Dzięki temu tworzona powłoka jest stosunkowo gruba i bardzo wytrzymała, a cynk może chronić stal nawet przez okres 100 lat. Specjaliści z pracowni metaloplastycznej TBS dodają, że cynkowanie ogniowe pozwala tworzyć niemalże monolityczną warstwę bez nawet najmniejszych strukturalnych przerw. Wymaga ona jednak dalszej obróbki z powodu zgrubień i zacieków, które powstają w trakcie zastygania cynku.

Drugą z najwydajniejszych metod cynkowania jest zaś technika powlekania galwanicznego, kiedy to element stalowy zanurzany jest w tzw. kąpieli elektrolitowej zawierającej związki cynku. Odbywa się ona z wykorzystaniem prądu, który wymusza na cząsteczkach cynku silne przyleganie do metalu. Warstwa ochronna tworzona w ten sposób jest bardzo równa i gładka, ale niestety mało odporna na uszkodzenia mechaniczne. Proces galwaniczny stosuje się zatem głównie do zastosowań mniej specjalistycznych niż w przypadku cynkowania ogniowego. Przykładem jest tworzenie powłok antykorozyjnych dla elementów stalowych będących częścią wystroju.

Zastosowanie powłok cynkowych

Jak tłumaczą fachowcy z pracowni obróbki metali TBS, powlekanie cynkiem konstrukcji stalowych służy przede wszystkim ich ochronie antykorozyjnej. Dzięki niej ocynkowane przedmioty ze stali wyróżniają się wyższymi parametrami technicznymi, podwyższoną wytrzymałością, a także wydłużoną żywotnością. W wielu przypadkach dzięki powłoce z cynku wzrasta bezpieczeństwo użytkowania określonych konstrukcji. Specjaliści firmy TBS jako przykład podają podzespoły samochodów, które dzięki odporności na korozję nie tylko pozwalają cieszyć się jazdą bez uszkodzeń przed długie lata, ale które wpływają na bezpieczeństwo w ruchu drogowych. To samo tyczy się elementów ocynkowanych w branży budowlanej, instalatorskiej, energetycznej, elektrycznej, morskiej oraz lotniczej. Cynk jest zatem wykorzystywany przy obróbce tysięcy detali oraz większych podzespołów specjalistycznych. Gdzie jeszcze sprawdza się powlekanie metali?

Fachowcy z pracowni TBS podkreślają, że ocynkowane są różnego rodzaju śruby i elementy mocujące, ruszty aluminiowe dla zabudowy suchej, drabiny, ogrodzenia, a także wiele innych prefabrykatów, półproduktów oraz gotowych wyrobów stosowanych w przemyśle i w każdym gospodarstwie domowym. 

Opracowanie:
Kędzierzyn-Koźle, Szkolna 15
tel. 501 770 956
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz