Artykuł sponsorowany

Co daje adaptacja projektu domu?

Co daje adaptacja projektu domu?

Budowa domu jednorodzinnego jest przedsięwzięciem skomplikowanym – niezależnie od tego, jak duży obiekt planujemy wznieść. Dopełnienie wszystkich formalności związanych z przystosowaniem działki, jej przygotowanie, a także adaptacja projektu są kluczowymi działaniami związanymi z konstruowaniem budynku mieszkalnego. Szczególnie istotna jest ostatnia z wymienionych czynności – co właściwie daje?

Komu zlecić adaptację gotowego projektu?

Wśród inwestorów popularne są gotowe projekty domów, które znajdują się w ofercie różnych biur architektonicznych. Takie plany są przeważnie wzbogacone o prezentację trójwymiarową gotowego obiektu, co daje realny ogląd na jego usytuowanie na działce. Zanim jednak rozpoczniemy prace związane ze wznoszeniem budynku z gotowego projektu, niezbędna będzie jego adaptacja. Zlecić trzeba ją architektowi adaptującemu. Specjalistów zajmujących się takimi pracami znajdziemy w biurze architektonicznym Artedis.

Czy zawsze do adaptacji trzeba jednak angażować osobną pracownię projektową? Nie, jeśli nie zdecydowaliśmy się na zakup gotowego projektu domu, a jego stworzenie od podstaw u architekta. Dzięki temu finalna koncepcja będzie jednocześnie przystosowana do warunków panujących na naszej działce. Jeśli jednak dysponujemy projektem gotowym, to wspomniana adaptacja będzie konieczna do zrealizowania. Pozwala to uniknąć szeregu problemów związanych ze stabilnością obiektu oraz bezpieczeństwem jego użytkowników – co konkretnie ma na to wpływ i czym zajmuje się architekt adaptujący?

W jakim celu wykonuje się adaptację projektu domu?

Dla działki, na której można wybudować dom jednorodzinny, muszą być wydane warunki zabudowy. Alternatywą jest miejski plan zagospodarowania przestrzennego wyznaczający możliwości inwestora w zakresie wznoszenia budynków mieszkalnych na posesji. W obu przypadkach projekt domu musi być do takich warunków dopasowany. To właśnie w tym celu wykonuje się jego adaptację. Bez dokumentacji w tym zakresie przygotowanej przez architekta, inwestor nie może ubiegać się o pozwolenie na budowę.

Adaptacja projektu domu daje też możliwość naniesienia zmian w gotowym planie. Jeśli podoba nam się proponowana przez pracownię architektoniczną koncepcja, ale chcemy ją w niewielkim stopniu zmodyfikować, będziemy mogli to uczynić właśnie na etapie adaptacji. Jest ona zatem jednocześnie obowiązkowa, jednak daje również możliwość spersonalizowania zakupionego projektu domu jednorodzinnego w taki sposób, by w całości spełniał on nasze oczekiwania.

Opracowanie:
Piekary Śląskie, Lortza 80
tel. 501 871 519
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz