Artykuł sponsorowany

Co cechuje domy dworkowe w projektach pracowni architektonicznej AREX?

Co cechuje domy dworkowe w projektach pracowni architektonicznej AREX?

Budowa własnego domu wymaga spełnienia wielu formalności i składa się z kilku etapów. Jeden z nich stanowi wybór projektu oraz stylu, w jakim zostanie wzniesiony budynek. Wciąż dużym zainteresowaniem cieszą się obiekty nawiązujące do okazałych szlacheckich dworków. Z pewnością nie można odmówić im wyjątkowego charakteru. Takie projekty architektoniczne oferuje między innymi pracownia AREX z Warszawy.

Wymarzony dom na wyciągnięcie ręki

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na budowę domów jednorodzinnych na obrzeżach miast lub w miejscowościach podmiejskich. Choć oczywiście istnieją tam miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, to dają one swobodę w realizowaniu nietypowych projektów. W takich właśnie specjalizuje się pracownia architektoniczna AREX z Warszawy. Od 1990 roku zajmuje się ona projektami domów jednorodzinnych, które nawiązują do okazałych dworkowych rezydencji. Łączy jednak przy tym tradycyjną koncepcję z nowoczesnymi technologiami w zakresie materiałów budowlanych oraz wykończeniowych.

Klienci mogą liczyć na kompleksową realizację zlecenia, ponieważ oferta zawiera nie tylko usługi projektowe, ale również nadzór autorski wraz z wykonawstwem budynku pod klucz. Pozwala na to zebrane przez wiele lat doświadczenie architektów oraz ich bogata wiedza branżowa. Tym sposobem każda zainteresowana osoba może spełnić swoje marzenie o domu w stylu dworkowym.

Cechy współczesnego dworku

Jak zostało już wcześniej wspomniane, w obecnych koncepcjach willi w tradycyjnym stylu uwzględnia się zarówno obowiązujące normy budowlane, jak i potrzeby mieszkańców. Jak wiadomo, te znacząco uległy zmianie od czasu, kiedy moda na urokliwe dworki miała swój rozkwit. I tak na przykład niegdyś szlacheckie posiadłości były budynkami parterowymi, tak większość projektów pracowni architektonicznej AREX to obiekty dwukondygnacyjne, przy czym druga kondygnacja stanowi poddasze o charakterze użytkowym. Ponadto wszystkie domy są wznoszone z uwzględnieniem normy ochrony cieplnej, co oznacza, że są one energooszczędne. Jak wskazuje projektant z pracowni architektonicznej AREX:

Pomimo zastosowania nowoczesnych rozwiązań w zakresie materiałów budowlanych, domy w stylu dworkowym nadal zachowują swój tradycyjny wygląd zewnętrzny. Takie odniesienie do dawnych czasów przejawia się między innymi w takich elementach jak ganek lub weranda przy wejściu, zwarta konstrukcja bryły, ozdobne kolumnady czy też wyraziste, spadziste dachy.

Należy również wskazać, że nowym, ale niezwykle potrzebnym elementem w tego typu budynkach mieszkalnych jest część garażowa połączona z bryłą obiektu. To swego rodzaju zastąpienie zabudowy gospodarczej, która była nieodłączną częścią szlacheckich dworków powstających od czasów renesansu aż do wybuchu II wojny światowej. Najczęściej przestrzeń wewnątrz domów w stylu dworkowym na parterze stanowi część dzienna, czyli salon, jadalnia, kuchnia, ewentualnie gabinet. Poddasze to z kolei miejsce wypoczynku domowników przeznaczone na sypialnie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby gotowe projekty pracownia architektoniczna AREX zaadaptowała do indywidualnych oczekiwań klientów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz