Materiał Partnera

Co brać pod uwagę zamawiając meble kuchenne na wymiar?

Co brać pod uwagę zamawiając meble kuchenne na wymiar?

Kuchnia to miejsce szczególne. Bardzo często właśnie tu koncentruje się życie domowników, którzy spędzając czas przy wspólnej rozmowie oraz posiłkach. Kuchenny obszar powinien odpowiadać potrzebom użytkowników tak pod względem komfortu, jak i bezpieczeństwa, tworząc przestrzeń skłaniającą do gastronomicznych eksperymentów i innych aktywności. Coraz większą popularnością cieszą się tzw. kuchnie na wymiar – realizacje z meblami dopasowanymi do potrzeb użytkownika, uprzednio wymierzonymi i zaprojektowanymi przy wsparciu profesjonalistów. Tego typu umeblowanie jest dosłownie skrojone na miarę potrzeb i oczekiwań. Oczywiście pod warunkiem, że zatroszczymy się o każdy detal realizacji. Co warto wziąć pod uwagę, zamawiając meble kuchenne na wymiar?

Po pierwsze, estetyka

Ile gustów – tyle kuchni. Tak pokrótce można określić preferencje, którymi przy wyborze mebli kuchennych kierują się polskie rodziny. Nie istnieje jeden określony styl, według którego kuchnia powinna być zaaranżowana. Ważne, by meble współgrały z charakterem danego wnętrza i wydobywały jego najlepsze cechy. Przykładowo, w małych słabo oświetlonych kuchniach warto postawić na meble utrzymane w jasnych tonacjach. Przydadzą one całemu obszarowi wrażenia pogodności i większej przestronności. Istotne jest też zdefiniowanie nurtu stylizacyjnego, w którym chcemy utrzymać pomieszczenie. Przy planowaniu kuchni nowoczesnych raczej odchodzi się od bogatych zdobień. Nie oznacza to oczywiście, że na takie zdobienia nie możemy sobie pozwolić. Bardzo często zdają one egzamin, szczególnie w przypadku kuchni przechodzących w tradycyjny salon czy jadalnię. Wybór określonego stylu mebli to także wybór kształtów, rozmiarów i materiałów. Do wykonania umeblowania w wymarzonym wnętrzu można zastosować m.in. drewno, płytę fornirowaną, akryl, metal, granit czy też szkło. W znacznej mierze ogranicza nas tylko własna inwencja, choć warto zwrócić uwagę również na liczne aspekty praktyczne. Jakie konkretnie?

Po drugie, praktyczność

Kuchnia to miejsce w którym wykonujemy szczególnie wiele czynności manualnych – tym ważniejsze, aby uczynić ją jak najbardziej funkcjonalną. Rozplanowana przestrzeń powinna uwzględniać usytuowanie wszystkich sprzętów i akcesoriów. Warto zadbać o jak największą liczbę szaf, szafek, schowków i głębokich szuflad, w których pomieścimy niezbędne przybory kuchenne oraz artykuły żywnościowe. W spełnieniu kryterium ergonomii pomaga zachowanie tzw. trójkąta roboczego, obejmującego kuchenkę, zlewozmywak i lodówkę. Wszystkie wymienione obiekty powinny być usytuowane w możliwe niewielkich odległościach, pozwalając na swobodne przemieszczanie w ich obrębie. Istotną kwestią przy planowaniu kuchni na wymiar jest również ustalenie wysokości blatów roboczych. Powinny być one dopasowane do wzrostu użytkowników. Za optymalną wysokość blatów przyjmuje się 90 cm, choć wartość ta może być niższa bądź wyższa zależnie od potrzeb domowników.

Po trzecie, projekt

Kiedy posiadamy sprecyzowaną wizję tego co chcemy osiągnąć, możemy przelać nasze myśli na papier. Własnoręcznie stworzony szkic warto przedstawić fachowcom, którzy odniosą się do niego i naniosą poprawki. Skorzystanie z pomocy specjalistów jest kluczowe. Tylko oni są w stanie stworzyć profesjonalny projekt, uwzględniający wszelkie niuanse konstrukcyjno-techniczne. Wykorzystują do tego celu programy komputerowe. Tworzenie projektu z reguły rozpoczyna się od dokładnego pomiaru pomieszczenia kuchennego. Następnie dobierany jest styl umeblowania, wymiary blatów oraz rozmieszczenie przyszłych sprzętów. Opracowana koncepcja projektowa uwzględnia wymienione wcześniej czynniki estetyczne i ergonomiczne, interes domowników oraz cechy danego pomieszczenia. Wykonanie profesjonalnego projektu kuchni z reguły jest bezpłatne – oczywiście z zastrzeżeniem, że wcielimy go w życie składając zamówienie. Takie zlecenie warto powierzyć osobom z doświadczeniem i dorobkiem w branży, dysponującym najlepszymi materiałami oraz przejrzystymi zasadami gwarancji i wyceny poszczególnych elementów. Projektowaniem i wykonywaniem wysokiej klasy mebli na wymiar zajmuje się firma BIENDESIGN z Tarnowa.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz