Materiał Partnera

Co bierze się pod uwagę przy wycenie nieruchomości?

Co bierze się pod uwagę przy wycenie nieruchomości?

Aby dokładnie wycenić nieruchomość, potrzebna jest pomoc rzeczoznawcy majątkowego, który opracowuje tzw. operat szacunkowy, mający bardzo duży wpływ na to, czy dostaniemy kredyt hipoteczny w pożądanej wysokości na zakup mieszkania. W poniższym artykule przyglądamy się bliżej czynnikom, jakie wpływają na wartość nieruchomości. Zapraszamy do lektury.

Co wpływa na wartość nieruchomości?

Wartość czynników wpływających na wycenę nieruchomości jest względna, ponieważ branża mieszkaniowa podlega dynamicznym zmianom i ciągłym przekształceniom. Jest to związane z zapotrzebowaniem, gustami klientów oraz zasobnością ich portfeli. Z roku na rok może okazać się, że cena mieszkań w kamienicach obniży się ze względu na trend, który będzie wskazywał na fakt, że ludzie przenoszą się do nowoczesnych apartamentów lub domów zlokalizowanych z dala od centrum miasta. Takie ruchy są trudne do ustalenia, co widać przeglądając wyceny nieruchomości o zbliżonych parametrach, ale znajdujących się w odmiennym otoczeniu – rozbieżności mogą być w takim przypadku ogromne.  

Lokalizacja i rodzaj rynku nieruchomości

Rzeczoznawca w swojej pracy zawsze stara się uwzględnić możliwie największą ilość wytycznych wpływających na obiektywną wartość majątku. Na początku może posłużyć się analizą rynku nieruchomości, statystykami oraz raportami, w tym udostępnianymi przez Związek Banków Polskich, czyli AMRON. Operaty szacunkowe, zawierające opinie rzeczoznawców, mogą różnić się od siebie, nawet gdy nieruchomości są do siebie bardzo podobne, ale znajdują się w różnych częściach kraju lub miasta. Charakter lokalny jest zatem, obok rodzaju rynku nieruchomości – wtórnym lub pierwotnym, najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę podczas wyceny.

Pozostałe istotne czynniki

Rzeczoznawca będzie w pierwszej kolejności interesował prawdopodobieństwem znalezienia nabywcy chętnego do ewentualnego kupna. Dzięki temu może ustalić stopień prawdopodobieństwa sprzedaży i ustalić strategię dalszego postępowania względem ewentualnej transakcji. Dla potencjalnego nabywcy, oprócz lokalizacji, ważny jest szereg innych czynników, które należy wziąć pod uwagę. Wśród nich jest kondygnacja (najatrakcyjniejsze mieszkania znajdują się na pierwszym lub drugim piętrze), powierzchnia (im większa, tym mieszkanie droższe), stan nieruchomości (istotna jest data powstania, materiał wykonania, standard wykończenia oraz wyposażenie), a także otoczenie (bezpieczeństwo, dostęp do sklepów, usług, instytucji publicznych i urzędów).

Ponadto warto zwrócić uwagę na rozkład mieszkania, wysokość czynszu oraz bliskość środków komunikacji – wyjaśnia współwłaściciel Biura Obsługi i Wycen Nieruchomości BON, które działa na rynku branżowym od 1994 roku.

 Mając w swoim składzie zespół doświadczonych i wykwalifikowanych rzeczoznawców majątkowych zapewnia usługi na wysokim poziomie, wśród których znajdują się: wycena nieruchomości gruntowych i lokalowych, szacowanie wartości odszkodowań i opłat związanych z nieruchomościami, sporządzanie opracowań i ekspertyz z dziedziny nieruchomości oraz świadectw energetycznych budynków i lokali, doradztwo opracowań i ekspertyz z dziedziny nieruchomości oraz doradztwo w zakresie budownictwa niskoenergetycznego. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz