Materiał Partnera

Cło importowe

Cło importowe
Najstarszym instrumentem polityki handlowej jest cło, które państwo nakłada na towary importowane z poza Unii.  


Stosowanie cła importowego ma na celu podniesienie cen towarów importowanych, co wpływa na ochronę produkcji krajowej oraz zwiększenie dochodów państwa – wyjaśnia ekspert z firmy transportowej Maximus, której działalność obejmuje m.in. usługi celne.  Wysokość cła zależy zatem od rodzaju produktów, ich ilości oraz kraju, z którego je sprowadzamy.


Kryteria potrzebne do ustalenia wysokości cła

Kalkulator i przeglądarkę taryfową znajdziemy na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Dzięki nim można dokładnie obliczyć wysokość cła w zależności od przedmiotu, kraju pochodzenia oraz kilku innych parametrów. Warto zauważyć, że produkty są podzielone 21 sekcji, które różnią się ich poszczególnym wykorzystaniem. Przykładowo – pierwsza zawiera zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego, piąta – produkty mineralne, dziesiąta to m.in. artykuły ze ścieru z drewna lub materiału celulozowego oraz makulatura, piętnasta – metale nieszlachetne i artykuły z nich wykonane, a dwudziesta pierwsza – dzieła sztuki, antyki i przedmioty kolekcjonerskie.


Do określenia cła potrzebna jest również znajomość kraju, z którego produkty są importowane. Taryfa celna określa dwie główne stawki:


 1. Podstawowa ERGA OMNES (100% należności celnych),


2. Stawka preferencyjna (w większości 0% cła)mająca zastosowanie głównie do krajów i regionów rozwijających się .


Produkty zwolnione od cła

Warto pamiętać, że w niektórych sytuacjach może wstąpić zwolnienie od cła – w formie zwolnienia ustawowego opartego na polityce lub zwolnienia tymczasowego. Mogą to być np. zaopatrzenie naukowo-edukacyjne, specjalne produkty dla niepełnosprawnych, dobra, którymi handluje się w strefie wolnego handlu.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz