Materiał Partnera

Ciężki sprzęt, marzenie chłopców

Ciężki sprzęt, marzenie chłopców

Duże place budowy wymagają specjalnego sprzętu, jaki trudno zazwyczaj spotkać na drogach i autostradach. Jednak spotyka się go i jest on wręcz nieodzowny podczas budowy tych dróg. Są to maszyny specjalnie przystosowane do prac budowlanych na dużą skalę, maszyny duże zarówno pod względem rozmiarów i ciężaru, jak również pozwalające na załadunek dużych ilości ładunku. To po prostu maszyny budowlane, ale w skali makro.

Rodzaje sprzętu ciężkiego

Najczęściej poszukiwanym sprzętem budowlanym są: koparki, spycharki i wozidła. Firmy budowlane nie muszą wydawać setek tysięcy złotych na zakup takiego sprzętu, można w razie potrzeby wynająć odpowiednią maszynę wraz z operatorem. Ciężki sprzęt można wynająć w takich firmach jak Zakład Wielobranżowy Gamech.

Rodzaje koparek i ich zastosowanie

Koparki to maszyny przeznaczone do robót ziemnych, które służą oddzielaniu urobku i ładowania go na maszyny transportowe. Mogą także pełnić funkcję urządzenia przeładunkowego dla materiałów sypkich, takich jak np. węgiel, piasek czy żwir.

Wynajem koparko ładowarki daje wybór odpowiedniego rodzaju do zakresu prac budowlanych.

Koparka przedsiębierna to maszyna, która jest w stanie pracować tylko na poziomie dna wykopu. Będzie wykonywać wykop wtedy gdy wejdzie na jego dno, przez co konieczne jest wcześniejsze przygotowanie wyprofilowanego zjazdu.

Koparka zbierakowa, mimo iż jest urządzeniem dość rzadko spotykanym, posiada szeroki zakres zastosowania. Przydaje się tam gdzie konieczne jest wykonywanie wykopów fundamentowych. Tego typu koparki bardzo dobrze sprawują się do wykonywania wykopów w gruntach piaszczystych bądź na terenach podmokłych. Są wykorzystywane do takich prac jak do budowy kanałów żeglugowych, wykonywania wałów rzecznych zdarza się, że są wykorzystywane do wykonywania rowów melioracyjny.

Koparki chwytakowe najlepiej sprawdzają się do wykonywania prac na gruntach nawodnionych. Zdarza się, że stosowane są do wykopów typu studziennego. Koparka chwytakowa to niezbędna maszyna do wykopów i pogłębiania koryt rzek i kanałów.

Spycharki

Spycharka wykorzystywana jest przede wszystkim do wykonywania różnych robót ziemnych. Jej praca polega na odspajaniu gruntu od podłoża lemieszem oraz przesuwania urobku bezpośrednio po podłożu na nieduże odległości, maks. kilkanaście metrów. Spychacz wykorzystywany jest przy wszelkiego rodzaju wykopach, wykonywaniu nasypów, hałd, a także przy niwelowaniu i profilowaniu podłoża oraz plantowaniu wyznaczonego terenu.

Każda spycharka złożona jest z dwóch podstawowych części:

  • ciągnika
  • osprzętu w skład którego wchodzą układ zawieszenia ze sterowaniem i lemiesz

Ze względu na zastosowany ciągnik spycharki dzielimy na:

  • spycharki gąsienicowe
  • spycharki kołowe

Wozidła, czyli wywrotki

Wozidła budowlane to tak zwane inaczej wywrotki, nietypowe ciężarówki, które używane są do transportu dużej ilości sypkich materiałów głównie kruszywa nawet do kilkudziesięciu ton. Można wynająć i wybrać odpowiedni model, w zależności od rodzaju ukształtowania terenu.

Wozidła wykorzystywane są w kopalniach odkrywkowych, a także na trudnych podłożach, gdzie radzą sobie rewelacyjnie. Za sprawą wahadłowemu układowi kierowniczemu wozidła są niezawodne w przypadku wąskich przejazdów i nierówności.

Wywrotki czteroosiowe posiadają cztery osie i idealnie sprawdzają się w tak naprawdę każdych warunkach. Pojazdy te wykorzystuje się w realizacji stałych transportów materiałów budowlanych, w tym np. kruszyw, sprzętów czy narzędzi.

Wywrotki trzyosiowe posiadają spore możliwości transportowe. Moc wywrotek trzyosiowych pozwala na podłączenie pojazdu głównego przyczepy samowyładowczej, co zdecydowanie zwiększa jej możliwości.

Wywrotki dwuosiowe są najmniejsze, ale ich zaletą jest łatwość dotarcia w każde miejsce, dlatego też idealnie sprawdzają się one w ruchu miejskim bądź na osiedlach oraz trudno dostępnych placach budowy.

Opracowanie:
Wąbrzeźno, ks. Tischnera 6
tel. 605 069 133
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz