Artykuł sponsorowany

Cięcie wodą i laserem. Porównanie metod

Cięcie wodą i laserem. Porównanie metod

Obróbka różnego rodzaju materiałów, takich jak np. szkło, ceramika, metal czy kamień wymaga zastosowania odpowiednich metod. W praktyce większość zakładów przemysłowych sięga się po techniki cięcia wodą albo laserem. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że oba sposoby obrabiania surowców są podobne, tak naprawdę znacząco się od siebie różnią. Dowiedz się, czym się one charakteryzują oraz kiedy znajdują zastosowanie.

 

Ogólna charakterystyka metod cięcia wodą i laserem

 

Cięcie wodą (tzw. waterjet) to metoda, którą wykorzystuje się do obrabiania różnych surowców, np. stali, drewna, tworzyw sztucznych, a także miedzi, mosiądzu itp. Jej istota sprowadza się do wykorzystania strumienia wody ze ścierniwem wypuszczanego pod odpowiednim ciśnieniem przez specjalistyczne urządzenie. Za główną zaletę tej metody uznaje się uniwersalność zastosowania. Sam proces cięcia przebiega szybko i sprawnie; w jego trakcie nie powstają żadne szkodliwe dla środowiska naturalnego gazy ani opary. Realizowana przez fachowców z renomowanych firm, takich jak SerwMar, obróbka materiałów przy pomocy wody wyróżnia się najwyższą jakością wykonania.

Z kolei cięcie laserem odbywa się przy wykorzystaniu promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez ten sprzęt. Metoda ta najlepiej sprawdza się w przypadku obróbki matowych surowców. Umożliwia ona uzyskiwanie powtarzalnych elementów o różnych kształtach. Laser pracuje bardzo szybko, błyskawicznie tnąc zwłaszcza materiały o stosunkowo niewielkiej grubości.

 

Cięcie wodą czy cięcie laserem – która metoda jest lepsza?

 

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która z wymienionych technik jest lepsza. Warto jednak mieć świadomość, że cięcie wodą jest metodą mechaniczną, której zaletą jest brak ryzyka nagrzewania obrabianego surowca. Technikę tę najlepiej stosować do obrabiania grubszych materiałów. Obsługa waterjeta jest bardzo prosta. Nie wymaga ona dysponowania specjalistycznymi umiejętnościami technicznymi. Warto jednak pamiętać o tym, aby proces obróbki przeprowadzać powoli. Tylko w ten sposób można bowiem uzyskać najwyższą jakość cięcia materiałów.

Cięcie laserem jest natomiast metodą termiczną. W jego trakcie może dojść do nadmiernego nagrzania się materiału poddawanego obróbce. Technika ta najlepiej sprawdza się w przypadku cienkich surowców. Obrabiany za jego pomocą surowiec zyskuje całkowicie gładkie krawędzie, w trakcie całego procesu nie pojawia się też tzw. grad, czyli pionowe kreski, obniżające jakość cięcia. Obsługa lasera wymaga dostrojenia do parametrów obrabianego materiału.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz