Artykuł sponsorowany

Cięcie strumieniem wody: jak to działa?

Cięcie strumieniem wody: jak to działa?

Czy woda ma właściwości tnące? Takie pytanie może sobie zadawać niejeden laik, który po raz pierwszy usłyszał o usłudze cięcia wodą. Rzeczywiście, pod odpowiednim ciśnieniem „czysty” strumień wody jest w stanie przeciąć różnego rodzaju miękkie materiały. Gdy jednak w grę wchodzi np. obróbka kamienia, ceramiki czy gresu, sama woda nie wystarczy. Jak zatem w praktyce wygląda technologia WaterJet?

Cięcie wodą i…

Technologia WaterJet polega na cięciu różnych przedmiotów oraz wycinaniu w nich nawet najbardziej skomplikowanych kształtów za pomocą cienkiego strumienia o bardzo wysokim ciśnieniu. Ładunek energetyczny uzyskany dzięki wysokiemu ciśnieniu i prędkości, która może zbliżyć się nawet do tej osiąganej przez dźwięk, przekłada się na ogromną siłę nacisku na materiał. W efekcie cięcie jest szybkie, skuteczne i wykonane w bezpieczny sposób.

Woda jednak w większości przypadków nie płynie samodzielnie. Na ostatnim etapie jej przepływu przez pompę Waterjet jest mieszana jest ze specjalnym materiałem ściernym – najczęściej jest to garnet. Materiał ten przypomina strukturą ziarenka piasku, ale jest znacznie twardszy i ma ostre krawędzie. To dlatego, wtłaczany pod dużym ciśnieniem – nawet 4 tys. atmosfer – jest w stanie przeciąć nawet najtwardsze elementy z dokładnością co do milimetra.

Cięcie wodą w tej wersji oferuje wiele firm usługowych, w tym Pawspaw. Usługi spawalnicze i ślusarskie. Arażny P. Profesjonalne przedsiębiorstwa poradzą sobie z nawet najbardziej wymagającym materiałem, stosując wysokiej klasy urządzenia.

Kiedy cięcie czystą wodą, a kiedy abrazyjne?

Cięcie czystą wodą sprawdza się wówczas, gdy materiał nie wykazuje zbyt wysokiego stopnia twardości. Dlatego cięcie strumieniem wody bez dodatków wykonuje się m.in., gdy procesowi poddawane są na przykład:

  • artykuły spożywcze – choćby ciasta czy mrożonki,
  • pianki,
  • wełna mineralna,
  • cienkie gumy,
  • miękkie gatunki drewna,
  • tapicerki samochodowe,
  • wykładziny podłogowe.
W ich przypadku sam strumień wody pod wysokim ciśnieniem wystarcza, aby możliwe było precyzyjne nadanie pożądanego kształtu. Abrazyjne cięcie wodą, a więc to z dodatkiem materiałów ściernych, jest za to przydatne, kiedy ciąć trzeba m.in.: metal, kamień naturalny – np. granit czy marmur, konglomeraty, ceramikę bądź też gres. Warto podkreślić, że metoda ta, poza wysoką precyzją i skutecznością, jest również bardzo ekologiczne, ponieważ ogranicza zużycie substancji smarnych w procesie cięcia. Z tego powodu korzystamy z niej coraz powszechniej, doceniając te niekwestionowane zalety.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz