Materiał Partnera

Cięcie strumieniem wody i laserem – najważniejsze różnice

Cięcie strumieniem wody i laserem – najważniejsze różnice

Do obróbki różnego rodzaju materiałów nowoczesne zakłady wykorzystują strumień wody pod ekstremalnym ciśnieniem oraz promień lasera. Obie metody dają bardzo dobre rezultaty, jednak posiadają ograniczenia tworzące między nimi różnice. W jakich zatem sytuacjach warto zdecydować się na cięcie strumieniem wody, a kiedy lepszą technologią obróbki będzie wiązka lasera?

Cięte materiały

Pierwszą zauważalną różnicą pomiędzy cięciem strumieniem wody a obróbką wykonywaną za pomocą promienia lasera jest spektrum materiałów przeznaczonych do cięcia. W przypadku pierwszej technologii stosowana jest obróbka na zimno, co w połączeniu z odpowiednimi warunkami gwarantowanymi przez profesjonalne maszyny daje możliwość cięcia niemal każdego materiału. Mogą to być zarówno materiały kruche, delikatne, jak i wytrzymałe i trudnoobrabialne. W przypadku cięcia laserem nie można obrabiać materiałów niemetalicznych, co jest możliwe za pomocą strumienia wody. Firma Aquadem Polska Sp. z o.o. dysponująca rozbudowanym parkiem maszynowym umożliwiającym zastosowanie obu metod wskazuje jednak na przewagę cięcia laserowego pod względem utwardzenia materiału. Nie występuje ono w przypadku cięcia strumieniem wody, jednak ta technologia radzi sobie z materiałami zespolonymi. W obu przypadkach wycinane kształty mogą być bardzo skomplikowane, co z pewnością stanowi spory atut. Jaką konkretnie dokładnością wykazują się maszyny wykonujące cięcie strumieniem wody i promieniem lasera?

Niezwykła precyzja

W obu przypadkach cięcie gwarantuje bardzo wysoką precyzję. Tolerancja na poziomie 0,1 mm zapewnia możliwość stworzenia dokładnych kształtów i wzorów zgodnych z oczekiwaniami klienta. Warto jednak zauważyć, że materiały pokryte rdzą i zgorzeliną bezpieczniej jest obrabiać za pomocą maszyny wykonującej cięcie strumieniem wody. Promień lasera również radzi sobie z tego typu powierzchniami, jednak zdolność do ich cięcia w tym wypadku jest zaledwie dostateczna. Cięcie za pomocą strumienia wody to również o wiele mniejsza strata materiału, co może mieć spore znaczenie dla klienta. Obrabianie materiałów za pomocą cięcia strumieniem wody jest jednak stosunkowo wolne, dlatego ta technologia sprawdza się głównie przy produkcjach krótkoseryjnych bądź jednostkowych. Cięcie wodą wykorzystuje się do tworzenia prototypów, które podczas tego typu obróbki nie będą w żaden sposób odkształcone. Materiał nie zmienia swoich parametrów, co ma miejsce np. w przypadku cięcia laserowego. Obróbkę za pomocą cięcia strumieniem wody lub laserem warto wykonać w profesjonalnym zakładzie, który dysponuje parkiem maszynowym umożliwiającym zastosowanie obu metod. Specjaliści doradzą, która z nich będzie optymalna dla danego materiału, co pozwoli na właściwe, precyzyjne jego obrobienie według projektu.

Opracowanie:
Katowice, Józefowska 5, (wjazd od ulicy Energetyków)
tel. 32 256 07 66
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz