Materiał Partnera

Cięcie metali strumieniem wody- największe zalety takiego rozwiązania.

Cięcie metali strumieniem wody- największe zalety takiego rozwiązania.

Technologia waterjet jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się technik obróbkowych polegających na cięciu. Coraz częściej staje się ona standardem w wielu firmach produkcyjnych. Cięcie wodą to niezwykle szybki i elastyczny proces, który zapewnia satysfakcjonujące rezultaty, jeżeli chodzi o cięcie metali. Takiej obróbce poddać można również wiele innych materiałów. Jakie korzyści niesie za sobą cięcie metali strumieniem wody?

Jak to w ogóle działa?

Wielu z nas na hasło „cięcie metali wodą” reaguje niemałym zdziwieniem. W końcu jak można za pomocą wody podzielić na części tak twardy materiał jakim jest chociażby blacha? Otóż wszystko jest kwestią odpowiedniego ciśnienia, które w tej technice ma kluczowe znaczenie. Jak wygląda cały proces? Woda trafia najpierw do specjalistycznej pompy, która spręża ją do ciśnienia nawet 4000 atmosfer. Następnie kierowana jest ona do głowicy tnącej, która sterowana jest komputerowo. Przy pomocy kryzy z kamienia szlachetnego- która jest zarazem najmniejszym elementem całego urządzenia- energia potencjalna strumienia wody zamieniana jest w energię kinetyczną. Dzięki temu woda osiąga prędkość, która aż trzykrotnie przekracza barierę dźwięku. Strumień kierowany jest następnie w przestrzeń roboczą, gdzie następuje obróbka wybranego materiału. Niska temperatura oraz ogromna prędkość wody gwarantuje bardzo precyzyjne cięcia metalu.

Zalety cięcia metali strumieniem wody

Jak podkreśla specjalista z firmy Jarosik, która specjalizuje się w cięciu metali, blach oraz spawaniu- największą zaletą tej techniki jest możliwość przecięcia niemalże każdego materiału o grubości nawet 300 mm. Mnogość artykułów, które poddają się pracy wody jest dużo większa niż przy zastosowaniu innej technologii cięcia. Kolejnym atutem jest fakt, że podczas obróbki metali, nie powstają szkodliwe dla środowiska i ludzkiego zdrowia gazy czy pyły. Odpady, które powstają w trakcie cięcia wodą, osadzają się na dnie specjalnego pojemnika i traktowane są jako gruz. Co ważne – zużytą wodę można odzyskać i wykorzystać ponownie, jednak zazwyczaj pozostaje jej tak niewiele, że czynność ta jest zbyteczna. Obróbka metali przy pomocy strumienia wody zapewnia też bardzo satysfakcjonujące efekty – krawędzie są idealnie gładkie, pozbawione grudek i nierówności. Nie potrzeba zatem dodatkowych prac wykańczających, które z pewnością podniosłyby koszt usługi. Praca w niskiej temperaturze powoduje, że metale poddawane obróbce nie zmieniają swoich właściwości. Trzeba jednak zaznaczyć, że cięcie wodą stanowi ograniczenie w geometrii wyrobów. Zazwyczaj wykorzystuje się je tylko do obróbki powierzchni płaskich.

Opracowanie:
Ksawerów, Łódzka 171
tel. 798 575 279
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz