Artykuł sponsorowany

Ciąża u psa - przebieg i odpowiednia opieka

Ciąża u psa - przebieg i odpowiednia opieka
Zwierzęta świetnie radzą sobie same w trakcie ciąży. Nie ulega jednak wątpliwości, że właściwa opieka z pewnością im się przyda. Dla wielu właścicieli suczek szczennych, pupil staje się wówczas oczkiem w głowie. Chcąc zapewnić mu zarówno komfort, jak i bezpieczny przebieg ciąży, kluczową sprawą jest wiedza. Warto zaznajomić się z tematem, aby wiedzieć, na co należy być przygotowanym oraz kiedy konieczna jest nasza reakcja lub pomoc weterynarza. 

Przebieg ciąży u psa

Ciąża u psa trwa od 58 do 70 dni. Pierwsze widoczne objawy zwykle pojawiają się około 5-6 tygodnia, kiedy to obwód brzucha wyraźnie się powiększa. Wcześniej suczka może być bardziej leniwa, niż zwykle, niekiedy występuje spadek apetytu. W 6 tygodniu pojawiają się również śluzowe upławy z dróg rodnych – warto je obserwować, gdyż stanowią źródło wiedzy o stanie zdrowia naszego pupila. 

W trakcie kolejnych tygodni możemy wykonać badanie RTG, dzięki któremu poznamy ilość płodów. Wyczuwalne są również ich ruchy – co może być źródłem zaniepokojenia u suki. W ostatnim tygodniu pojawia się wydzielina w sutkach. Suczka jest niespokojna, szuka sobie gniazda porodowego. Gwałtowne zmiany temperatury ciała świadczą o tym, że poród nastąpi w ciągu doby. Kluczową kwestią jest więc obserwacja i bieżące kontrolowanie stanu zdrowia naszego zwierzaka.  

Jak dbać o ciężarną suczkę? 

Naszym głównym zadaniem jest zapewnienie psu właściwej diety. W trakcie ciąży zwierzę może nie mieć apetytu, lecz nie powinniśmy próbować karmić na siłę. Wystarczy, że suczka będzie mieć dostęp do miseczki z wodą oraz z odpowiednią karmą – bogatą w białko oraz niezbędne mikro- i makroskładniki. Warto w tym celu skonsultować się z weterynarzem, na przykład z firmy PW Ochockie Centrum Weterynaryjne, który to pomoże nam dobrać właściwą dietę dla naszego zwierzaka. Zajmie się również przeprowadzeniem badań i zwróci uwagę na ewentualne nieprawidłowości. Suczki zwykle świetnie radzą sobie z porodem, bywa jednak, że potrzebują pomocy. Wówczas także konieczna jest konsultacja z weterynarzem lub powierzenie mu opieki nad pupilem podczas porodu. Jeżeli suczka przyjmuje leki, to powinniśmy zapytać specjalisty, czy konieczne jest ich odstawienie na czas ciąży. Przed porodem zalecane jest przystrzyżenie sierści wokół sutków oraz wokół krocza i na tylnych nogach. To ułatwi utrzymanie higieny i wpłynie pozytywnie na komfort karmienia szczeniąt.
Opracowanie:
Warszawa, Grójecka 118
tel. 22 824 06 00
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz