Artykuł sponsorowany

Choroby roślin ozdobnych

Choroby roślin ozdobnych

Większość roślin ozdobnych, zarówno tych uprawianych w domach, jak i ogrodach narażona jest na różnego rodzaju choroby. Rośliny zaczynają marnieć, są słabsze i nie kwitną. Z czasem również usychają. Czym można temu zaradzić? Okazuje się, że tak, gdyż najczęstszą przyczyną chorób roślin ozdobnych jest po prostu ich zaniedbanie i brak odpowiedniej pielęgnacji.

Plamistość

Rośliny ozdobne rosnące w ogrodzie, np. róże często atakuje czarna plamistość liści. Obawia się pojawieniem się na liściach czarnych, okrągłych plamek, które powodują przedwczesne opadanie liści. W przypadku roślin innych niż róże plamki mogą być nieco jaśniejsze. W miarę postępowania choroby powiększają się, a liście stają się brzydkie. W walce z tą chorobą stosuje się środki grzybobójcze. Inną groźną chorobą roślin ozdobnych jest szara pleśń. Za jej sprawą pąki kwiatów gniją i całkowicie obumierają. Na łodygach i liściach z kolei pojawiają się plamy koloru brunatnego. Choroba ta na ogół atakuje po długim okresie deszczowej pogody. Aby się przed nią uchronić, stosuje się grzybobójcze środki ochrony roślin. Więcej porad na temat walki z chorobami roślin (i nie tylko) można zasięgnąć na przykład u dobrych firm ogrodniczych, takich jak Gospodarstwo Szkółkarskie Andrzeja Krzysiaka.

Fytoftoroza

Bardzo groźna dla roślin ozdobnych jest poza tym fytoftoroza. Początkowo atakuje system korzeniowy, nie pozwalając roślinom na pobór wody i cennych składników pokarmowych. Z czasem następuje żółknięcie i więdnięcie liści oraz zahamowanie wzrostu. Choroba ta rozprzestrzenia się bardzo szybko. Często też atakuje sąsiednie rośliny, dlatego wymaga bardzo zdecydowanej reakcji. Pędy silnie porażone należy wykopać i usunąć z ogrodu. Resztę powinno się opryskać preparatami zawierającymi wyciąg z grejpfruta. Ponadto warto zadbać o odkażenie podłoża, gdyż patogen pozostaje w glebie i może ponownie zaatakować.

Mączniak prawdziwy

Rośliny ozdobne takie jak astry, róże czy lewkonie atakuje dość często mączniak prawdziwy. Jego charakterystycznym objawem jest biały, mączysty nalot pojawiający się na łodygach i liściach. Roślina sprawia wrażenie posypanej mąką. Mączniak hamuje wzrost i kwitnienie, a niekiedy prowadzi do obumarcia rośliny.  Dotknięte tą chorobą kwiaty są też bardziej podatne na wymarzanie. Rośliny ozdobne często nęka ponadto rdza. Objawia się one żółto-pomarańczowymi plamami na górnej części liści oraz zlokalizowanymi u ich dołu zarodnikami. Liście dotknięte rdzą umierają, a cała roślina rośnie o wiele wolniej i mniej intensywnie. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz