Artykuł sponsorowany

Choroba cywilizacyjna – dowiedz się, jakie są objawy cukrzycy i gdzie ją leczyć

Choroba cywilizacyjna – dowiedz się, jakie są objawy cukrzycy i gdzie ją leczyć

Cukrzyca zaliczana jest dzisiaj do chorób cywilizacyjnych. W samej Polsce choruje na nią ponad 4 miliony osób. Nie każdy wie, że schorzenie to bez odpowiedniego leczenia jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. To dlatego warto wiedzieć, jakie są objawy cukrzycy, a w przypadku ich wystąpienia udać się do lekarza internisty o specjalizacji diabetologicznej. Należy też pamiętać o profilaktyce zdrowotnej.

Gabinet diabetologiczny – kiedy umówić się na wizytę?

Każda osoba po 50 roku życia powinna przynajmniej raz w roku udać się na konsultacje lekarskie do gabinetu diabetologicznego. Szczególnie jest to ważne dla osób, które mogą być genetycznie obciążone cukrzycą – warto wiedzieć, czy w rodzinie występowały przypadki zachorowań. Bardzo ważne jest również zwrócenie uwagi na objawy choroby – w przypadku cukrzycy typu 1 i 2 są one bardzo podobne, choć wymagają zastosowania innej terapii. Osoby z podejrzeniem cukrzycy najczęściej skarżą się na:

  • osłabienie i chudnięcie,
  • zmniejszenie sprawności ruchowej,
  • skurcze łydek w nocy,
  • zaburzone łaknienie i pragnienie (najczęściej wzmożone, co związane jest z hipoglikemią),
  • wzmożone oddawanie moczu – poliurię,
  • zaburzenia widzenia (terapia cukrzycowa wyklucza tę przypadłość),
  • infekcje skórne (np. grzybicę) występujące często w obrębie narządów płciowych.

Każda osoba, która zaobserwowała u siebie tego typu zmiany – trwałe – powinna niezwłocznie udać się do szeroko wyspecjalizowanego gabinetu diabetologicznego, takiego jak ten, który prowadzony jest przez lek. med. internistę i diabetologa Roberta Sosnowskiego. Zajmuje się on wszystkimi typami cukrzycy, zespołem insulinoodporności, nadciśnieniem tętniczym, stanami przedcukrzycowymi, a także podwyższonym cholesterolem.

Cukrzyca typu 1 i 2 – leczenie

Standardowym badaniem mającym na celu stwierdzenie/wykluczenie cukrzycy jest oznaczenie stężenia glukozy we krwi. W przypadku cukrzycy typu 2 najczęściej lekarz prowadzący zaleca zmianę nawyków żywieniowych, wzmożenie aktywności fizycznej, a w niektórych przypadkach wdraża również farmakoterapię – np. tabletki doustne takie jak metformina. Leczenie cukrzycy typu 1 odbywa się poprzez insulinoterapię, która polega na podawaniu choremu insuliny w formie jednorazowych strzykawek lub poprzez pompę insulinową. W przypadku obu typów cukrzycy bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza diabetologa odnośnie do diety, co obejmuje:

  • regularne posiłki o odpowiednich ilościach,
  • stosowanie się do zasad dotyczących liczby kalorii danego posiłku,
  • skład diety: około 40-50% węglowodanów, 15-20% białka oraz 30-35% tłuszczu.

Oceń artykuł (3)
2.7
Komentarze
Dodaj komentarz