Chopin na ekranach kin

Chopin na ekranach kin

Po Mozarcie, Beethovenie i Haydnie pora na Chopina. Słynny dokumentalista Phil Grabsky tropi tajemnice życia i twórczości polskiego kompozytora w kolejnym filmie z cyklu "In Search of...". Film wchodzi do kin studyjnych już w lutym.

W poszukiwaniu dźwięku

Grób Chopina w Paryżu pozostaje miejscem pielgrzymek nie tylko melomanów, a jego muzyka nadal wypełnia sale koncertowe świata. Kim był człowiek, którego przerażały publiczne występy, który wyjechał ze swej ojczyzny do Paryża i nie dane mu było powrócić? Kim był ten, który rzadko koncertował, a pomimo złego stanu zdrowia skomponował tak potężne dzieła? Kim był wreszcie wirtuoz fortepianu, który wyniósł ten instrument na najwyższy piedestał?


W filmie „W poszukiwaniu Chopina” odpowiedzi postarają się udzielić tak wybitni muzycy, jak Lars Vogt, Daniel Barenboim, Ronald Brautigam czy Kevin Kenner. Na ekranie zobaczymy i usłyszymy także wspaniałego polskiego pianistę Janusza Olejniczaka oraz Orkiestrę XVIII Wieku pod kierunkiem Fransa Brüggena. Usłyszymy także wypowiedzi jednego z najwybitniejszych historyków muzyki - Jeremy’ego Siepmanna.

W poszukiwaniu filmu

Obraz nakręcony został przez dokumentalistę Phila Grabsky’ego, autora popularnej serii „Wystawa na ekranie” („Exhibition on Screen”). Tropi on tajemnice życia i twórczości polskiego kompozytora w kolejnym filmie z cyklu „In Search of...”. 


„W poszukiwaniu Chopina” to czwarty film Grabsky’ego o sławnych kompozytorach. Wcześniej na ekranach pojawiły się dokumenty o Mozarcie, Beethovenie oraz Haydnie. Dokumentalista spędził cztery lata w podróży, dążąc do prawdy o życiu twórcy walców i mazurków, współtwórcy europejskiego romantyzmu, autora blisko 240 utworów fortepianowych.


Pokazy premierowe filmu odbędą się m.in.: 29 lutego w Warszawie, we Wrocławiu, Częstochowie, Gliwicach, Katowicach i Krakowie. W kolejnych miesiącach odbędzie się kilkadziesiąt pokazów na terenie całej Polski, także w ramach festiwali poświęconych kompozytorowi.


Sprawdź kina w bazie pkt.pl.


Źródło: www.nazywowkinach.pl / PAP

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz