Materiał Partnera

Cholecystektomia laparoskopowa – czy należy się jej obawiać?

Cholecystektomia laparoskopowa – czy należy się jej obawiać?

Choć skomplikowana nazwa może budzić lęk, jest to o wiele bardziej bezpieczny zabieg od klasycznej cholecystektomii. Dzięki operacji laparoskopowej unika się rozległych cięć jamy brzusznej, dlatego pacjent jest narażony na mniej powikłań związanych z zabiegiem, a także mniejszy ból. Za laparoskopią przemawia również szybki proces gojenia się ran, który nie pozostawia po sobie niemal całkowicie blizn.

Na czym polega zabieg?

By wykonać laparoskopowy zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego, lekarz najpierw musi potwierdzić, że nie występuje u pacjenta żadne przeciwwskazanie, jak np. zapalenie otrzewnej. Operacja polega wykonaniu trzech niewielkich nacięć i wprowadzeniu laparoskopu oraz narzędzi chirurgicznych do jamy brzusznej. Jest to niewielka kamera, umożliwiająca dokładną obserwację narządów wewnętrznych pacjenta. Na każde cięcie pooperacyjne są zakładane szwy, ze względu na naprawdę małe ranki zwykle są to zaledwie 2, a nawet 1. Sam zabieg jest bezbolesny, wykonywany pod znieczuleniem.

Przygotowanie do zabiegu

Tak, jak w przypadku zabiegu klasycznego, podczas laparoskopii, nim pacjent zostanie wysłany na stół operacyjny, najpierw konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich badań. Do najczęściej zlecanych należą:

  • badanie krwi
  • RTG klatki piersiowej
  • USG jamy brzusznej
  • EKG serca

Na kilka godzin przed zabiegiem nie powinno się spożywać posiłków ani pić. W przypadku wzmożonego pragnienia dopuszczalne jest przepłukiwanie ust wodą.

Możliwe powikłania po zabiegu

Występowanie powikłań po zabiegu nie zależy tylko od prawidłowego jego przeprowadzenia. Zwykle powodem jest niewystarczająca higiena pacjenta oraz niestosowanie się do zaleceń lekarza. Chcąc uniknąć ewentualnych błędów ze strony chirurga, warto wybrać gabinet, który specjalizuje się właśnie w cholecystektomii metodą laparoskopową np. Gabinet Chirurgiczny Piotr Smoczyk. Na pierwszej wizycie można przedstawić lekarzowi swoje obawy przed zabiegiem, by mógł on rozwiać wszelkie wątpliwości. Zabieg laparoskopowy minimalizuje nieprzyjemne skutki związane z operacją, niemal całkowicie eliminując występowanie powikłań. Jeśli już się one pojawią, do najczęściej występujących powikłań zalicza się zrosty oraz krwiaki, natomiast uszkodzenie dróg żółciowych czy krwawienie występują niezwykle rzadko.

Dieta po zabiegu

Jednym na najważniejszych elementów warunkujących powrót do zdrowia po usunięciu pęcherzyka żółciowego jest właściwa dieta. Pacjent powinien być świadomy, że już do końca życia będzie musiał wystrzegać się spożywania nadmiernej ilości alkoholu i usunąć ze swojego jadłospisu mocno doprawione potrawy. Posiłki nie mogą być zbyt tłuste i nie należy się objadać. Dobrym rozwiązaniem jest wybór dań gotowanych lub przyrządzanych na parze oraz zjadanie 5-6 mniejszych porcji dziennie.

Opracowanie:
Choszczno, Malczewskiego 14
tel. 606 651 674
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz