Materiał Partnera

Chirurgia stomatologiczna – kiedy jest niezbędna?

Chirurgia stomatologiczna – kiedy jest niezbędna?

Choć nazwa ta wywołuje z pewnością dreszcze u wielu ludzi, to nie oznacza ona wcale wielkich cierpień i niekomfortowych przeżyć. Zabiegi w zakresie chirurgii stomatologicznej są co prawda zazwyczaj dość poważne, ale wykonane przez profesjonalistę i we właściwych warunkach, nie przyniosą przerażającego bólu. Kiedy więc nasze zęby kwalifikują się do tego typu działań u dentysty i jak się je wykonuje?

Dla dzieci i dorosłych

Okazuje się, że chirurgia stomatologiczna dotyczyć może nie tylko rozwiniętych już elementów uzębienia u dorosłych, ale także zębów mlecznych i problemów z nimi związanych. Popularne mleczaki to przejściowe zęby, które stanowią poniekąd wskazówkę oraz kierunek rozwoju dla zębów stałych. Z racji tego, że z biegiem czasu powinny one same wypaść, do ich opieki często nie przykłada się należytej uwagi. To zdecydowany błąd – zęby mleczne są niezwykle istotne, a brak dbałości i ewentualne ubytki mogą prowadzić do poważnych wad zgryzu. W niektórych jednak przypadkach należy przeprowadzić ekstrakcję zęba mlecznego. Zalicza się do tego przede wszystkim obecność próchnicy. Występowanie jej w zaawansowanym stopniu klasyfikuje ząb mleczny do usunięcia. Sporym kłopotem jest też zgorzel – rozkład tkanek w żywym organizmie, w przypadku uzębienia jest to miazga próchniejącego zęba. Wtedy również należy rozważyć ekstrakcję zatrutego zęba. Dokładną diagnozę postawić jednak musi wykwalifikowany specjalista – takim jest dentysta z długoletnim stażem Raczek Leszek, lek., mający swój gabinet w miejscowości Jaworze w województwie śląskim. Jak się więc okazuje, nie tylko dorośli borykają się z problematyczną decyzją o zabiegu chirurgicznym w zakresie stomatologii.

Ostatnia deska ratunku

Ten typ leczenia bywa też ostatecznym rozwiązaniem kłopotliwej sytuacji stanu zdrowia uzębienia w wielu innych przypadkach. Najczęstszym powodem konieczności zastosowania chirurgii stomatologicznej są problemy z zębami mądrości. Choć człowiek posiadać powinien ich mało, bo zaledwie cztery, to potrafią one przysporzyć ogromnego bólu. Szczególnie silny jest on podczas wyrzynania. Zęby mądrości są dość problematyczne – nierzadko rosną niezgodnie z linią reszty uzębienia, są ostatnimi zębami w szczęce i żuchwie, w związku z czym trudno je dostatecznie dobrze oczyścić podczas szczotkowania. Wprawny dentysta, dla którego chirurgia stomatologiczna nie stanowi żadnych problemów, poradzi sobie ze wszystkimi problemami z zębami mądrości. Co więcej, może ich użyć do autoprzeszczepu. W przypadku utraty któregoś z zębów stałych, lekarz we właściwy sposób przygotowuje zębodół i wprowadza ząb mądrości. Pozostaje on na swoim nowym miejscu dzięki specjalnej szynie, po której zdjęciu dokonuje się ostatecznego szlifowania i nałożenia korony protetycznej. Jak się zatem okazuje, chirurgia stomatologiczna bywa często uwolnieniem od bólu, a czasem stanowi możliwości uzupełnienia miejsca po utracie zęba. Nie należy się jej bać – dentysta dobiera odpowiednie do zabiegu znieczulenie, dzięki czemu nie odczuwamy wielkiego dyskomfortu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz