Materiał Partnera

Chirurgia stomatologiczna - czym jest i czym się zajmuje?

Chirurgia stomatologiczna - czym jest i czym się zajmuje?

Chirurgia stomatologiczna obejmuje szereg zabiegów operacyjnych przeprowadzanych przez lekarza stomatologa ze specjalizacją chirurgiczną. Może wykonać on pozornie nieskomplikowaną ekstrakcję zęba, ale również kiretaż kieszonek zębowych. Jakie inne zabiegi obejmuje chirurgia stomatologiczna? Czy wymagają wcześniejszego przygotowania? Czy u każdego mogą być wykonywane te zabiegi? Tego wszystkiego dowiesz się po lekturze niniejszego artykułu.

Jakie zabiegi wykonuje chirurg stomatolog?

Jak wyjaśniają specjaliści z prywatnego gabinetu stomatologicznego Stomprot w Żaganiu - chirurgia stomatologiczna obejmuje szereg skomplikowanych zabiegów wykonywanych w obrębie jamy ustnej, w tym m.in.:

  • ekstrakcję zęba,
  • podcięcie wędzidełka,
  • usuwanie kamienia,
  • oczyszczanie kieszonek przyzębnych z kamienia nazębnego,

Ekstrakcja zęba, czyli jego usunięcie przeprowadzana jest wyłącznie w sytuacji, gdy niemożliwe jest jego wyleczenie. Są to przede wszystkim przypadki stanów zapalnych miazgi i tkanek twardych, niedrożności kanałów, choroby przyzębia oraz zatrzymanie wzrostu ósemek.

Podcięcie wędzidełka podjęzykowego i wargi górnej wykonywane jest w większości przypadków u niemowlaków. Wynika to ze zgłaszanych przez matki problemów z przystawianiem dziecka do piersi. Wada ta ma również wpływ na późniejsze przyjmowanie pokarmów stałych i naukę mówienia. To właśnie z tej przyczyny na zabieg ten kierują dzieci logopedzi i laryngolodzy.

Usuwanie kamienia (skaling) nie jest zabiegiem trudnym. Jest jednak ważny z punktu widzenia profilaktyki przeciwpróchniczej. Zgromadzony na szkliwie nalot (zmineralizowana płytka) w okolicy szyjek zębowych jest bowiem doskonałym siedliskiem dla bakterii, działających destrukcyjnie na strukturę całej kości. Jeśli nie usuwa się kamienia regularnie, czyli dwa razy w roku, w bardzo krótkim czasie mogą pojawić się bolesne ubytki.

Zabieg kiretażu kieszonek dziąsłowych, czyli oczyszczania kieszonek przyzębnych z kamienia nazębnego przeprowadzany jest, gdy w efekcie zaniedbań prawidłowej higieny jamy ustnej nalot wraz z bakteriami gromadzi się w przestrzeni między zębem a dziąsłem. Wraz z powiększaniem się tak powstałej szczeliny mogą zaogniać się stany zapalne, powodując ból.

Chirurgia stomatologiczna - przygotowanie do zabiegów i ich przebieg

Zabiegi z zakresu chirurgi stomatologicznej obejmują szereg mniej lub bardziej skomplikowanych operacji. W związku z tym, przygotowanie do nich, przebieg operacji, oraz zalecenie w okresie rekonwalescencji są odmienne. Ważne jest, by przestrzegać zaleceń podanych przez lekarza.

Większość zabiegów przeprowadzana jest w znieczuleniu miesjcowym - podaje się zastrzyk w okolicy objętej leczeniem. Zwykle przed iniekcją lekarz smaruje dodatkowo dziąsło żelem znieczulającym, co ma również zniwelować nieprzyjemne, a niekiedy bolesne ukłucie wbijania igły w tkankę dziąsła czy policzka. Niekiedy  stosuje się znieczulenie ogólne (narkozę). Ma to miejsce przede wszystkim w przypadku pacjentów, którzy panicznie boja się stomatologów oraz u małych dzieci.

Ponieważ brak czucia utrzymuje się nawet do kilku godzin po zabiegu, nie zaleca się w tym  czasie jeść, ponieważ grozi do  przypadkowym pogryzieniem dziąseł i języka. Warto więc przed wizytą w gabinecie zjeść pożywny posiłek, który na dłuższy czas da uczucie sytość.

Zabiegi chirurgi stomatologicznej nie mogą być przeprowadzana u każdego.

Szczególną ostrożność lekarz musi zachować u pacjentów, którzy mają wszczepiony rozrusznik serca, odklejającą się siatkówkę oka czy osteoporozę. Uwagi wymagają również osoby z nadciśnieniem tętniczym, dolegliwościami układu sercowo-naczyniowego, cukrzycą i zakrzepicą.

Opracowanie:
Żagań, gen. Bema 6a
tel. 603 174 756
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz