Artykuł sponsorowany

Chirurgia stomatologiczna – czym dokładnie się zajmuje?

Chirurgia stomatologiczna – czym dokładnie się zajmuje?

Chirurgia stomatologiczna jest stosunkowo młodą, ale niezwykle istotną dziedziną stomatologii. Większości osób kojarzy się głównie z usuwaniem chorych, zniszczonych zębów. Zakres kompetencji dentysty chirurga jest jednak znacznie szerszy i obejmuje wiele trudnych przypadków medycznych. Dowiedz się, czym zajmuje się lekarz tej specjalności i jakie są jego obowiązki.

Czym jest chirurgia stomatologiczna?

Historia stomatologii rozpoczyna się 210 mln lat przed naszą erą, gdyż, jak dowodzą wykopaliska, na próchnicę cierpiały już dinozaury. Opisane przypadki występowania chorób zębów i dziąseł oraz zabiegów wykonywanych u ludzi w obrębie jamy ustnej pochodzą a około XVIII wieku p.n.e. Przy tak odległych korzeniach wyodrębniona w XIX wieku chirurgia stomatologiczna wydaje się być bardo młoda. Około półtora wieku rozwoju tej dziedziny, która wiele czerpie z chirurgii ogólnej i medycyny, doprowadziło do ukształtowania się specjalizacji opartej na grupie nowoczesnych technik, metod i narzędzi. Szczegółowe poznawanie anatomii i fizjologii ludzkiego ciała w obrębie jamy ustnej pozwoliło na wypracowanie zabiegowych metod leczenia, które w istotnym zakresie wspierają leczenie zachowawcze. Mówiąc o chirurgii stomatologicznej, warto też zwrócić uwagę na chirurgię szczękową. Chociaż często obie dziedziny są ze sobą utożsamiane, w rzeczywistości ta pierwsza ma znacznie węższy zakres, gdyż zajmuje się wyłącznie obszarem jamy ustnej.

W zakresie zainteresowania chirurgii szczękowej znajdują się także kości szczęki oraz okolic szyi. 

Zakres chirurgii stomatologicznej

Najpopularniejszym i najczęściej wykonywanym przez chirurga stomatologicznego zabiegiem jest resekcja. Dotyczy ona zarówno uszkodzonych i niemożliwych do uratowania zębów, jak i wskazanych do usunięcia ze względów profilaktycznych czy ortodontycznych.
W gabinecie dentystycznym Medident Tabor w Barczewie dentysta chirurg usuwa między innymi ósemki, które stanowią zagrożenie dla prawidłowego rozwoju pozostałych zębów. Na liście zabiegów chirurgicznych znajdują się również:

  • hemisekcja – usuwanie części korzenia zainfekowanego próchnicą,
  • leczenie ropni i przetok,
  • leczenie chorób ślinianek,
  • odsłanianie zatrzymanych zębów,
  • usuwanie torbieli, brodawczaków, nadziąślaków i innych zmian wewnątrz jamy ustnej,
  • zabiegi logopedyczne – nacinanie języka i więzadeł,
  • przygotowywanie do odbudowy protetycznej,
  • przygotowanie do wszczepienia implantów,
  • zabiegi periochirurgiczne (z zakresu chirurgii periodontologicznej, czyli w obrębie dziąseł),
  • zabiegi rekonstrukcyjne – odbudowy kostne,
  • plastyka dziąseł.

Wiele zabiegów, jakie wykonuje chirurg stomatolog, jest wykonywanych jako element kompleksowego leczenia we współpracy z logopedami, ortodontami, periodontologami, protetykami czy implantologiami i chirurgami szczękowymi. Dlatego uważa się, że jest to dziedzina wspierająca inne obszary medycyny i stomatologii.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz