Materiał Partnera

Chemiczne czyszczenie kotłów parowych i wodnych

Chemiczne czyszczenie kotłów parowych i wodnych

Kotły parowe oraz wodne to urządzenia grzewcze, które szeroko wykorzystuje się w przemyśle. Wraz z długotrwałą ich eksploatacją mogą one utracić swoją pierwotną wydajność. Spowodowane jest to niekiedy awarią, jednak znacznie częściej obniżona efektywność wynika z zanieczyszczenia kotłów. Jedną z metod usunięcia m.in. osadów z ich wnętrza jest użycie specjalnych środków chemicznych. Czy są one skuteczne?

Dlaczego kotły wodne i parowe należy regularnie czyścić?

Zadaniem kotłów jest generowanie energii cieplnej. Charakterystyka pracy modeli parowych oraz wodnych sprawia, że na powierzchni poszczególnych ich podzespołów pojawia się osad. Substancja składająca się m.in. z produktów korozji, krzemianu i węglanu wapnia, a także magnezu, ma spory wpływ na wzrost temperatury metalu, z którego stworzony został kocioł. Jeśli jest on zatem zanieczyszczony, jego wydajność spada. Możliwe jest również wystąpienie awarii spowodowanej np. degradacją rur, pomp lub zaworów, na których znajduje się osad.

Takich sytuacji uniknąć można dzięki chemicznemu czyszczeniu kotłów. Dotyczy to zarówno modeli parowych, jak i wodnych. Usługi w tym zakresie specjaliści powinni wykonywać regularnie, a ich częstotliwość zależy od eksploatacji i rodzaju kotła. Brak takiego serwisu przyczynia się do powstawania nie tylko usterek i obniżenia wydajności, ale też wzrostu zużycia paliwa. Zanieczyszczony osadem kocioł wodny lub parowy staje się nieefektywnym i kosztownym w utrzymaniu elementem instalacji, która na dodatek może ulec uszkodzeniu np. przez zbyt wysokie temperatury spalin.

Jak przeprowadza się chemiczne czyszczenie kotłów?

Do czyszczenia kotłów parowych i wodnych wykorzystywanych głównie w przemyśle używa się m.in. środków chemicznych. Aplikowanie ich w miejscach, w których znajduje się osad nazywany też kamieniem kotłowym, pozwala na jego skuteczne i szybkie usunięcie. Wymaga to jednak uprzedniego przygotowania. Specjaliści dokonują kontroli zanieczyszczeń, by móc dopasować właściwe chemikalia. Kocioł musi być również szczelny, dlatego przed jego czyszczeniem sprawdza się go także pod tym kątem.

Usługi w zakresie chemicznego usuwania osadów kotłowych świadczy Zakład instalatorstwa sanitarnego ogrzewania i naprawy kotłów. Proces ten polega na wykonaniu płukania kotła, jego kwasowaniu oraz pasywacji. Metoda chemiczna ma wiele zalet – jest przede wszystkim skuteczna, ale i szybka w realizacji oraz stosunkowo tania. Mimo wykorzystania środków chemicznych taki sposób czyszczenia nie zagraża zarówno ludziom, jak i urządzeniom. Musi być jednak wykonany szczegółowo, z uwzględnieniem każdego z wymienionych etapów czyszczenia.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz