Artykuł sponsorowany

Chemia budowlana – rodzaje produktów

Chemia budowlana – rodzaje produktów

Budowanie domów wymaga odpowiednich materiałów, do których zaliczają się cegły lub pustaki, gotowe prefabrykaty, drewno i inne tego typu produkty. Znaczącą rolę w konstruowaniu domu odgrywa też chemia budowlana, o której wspomina się mniej, ale która jest równie potrzebna w procesie tworzenia budynku.

Zaprawy murarskie i tynkarskie

Zaprawa stanowi jeden z podstawowych materiałów pozwalających na spajanie poszczególnych elementów konstrukcyjnych ściany. Stanowi ona w przybliżeniu około 7% całej ściany. Zaprawy mogą mieć różny skład, który ostatecznie decyduje również o trwałości i solidności całej ściany, dlatego tak ważne jest staranne dobieranie ich do potrzeb konkretnego projektu. Najlepiej sprawdzają się w praktyce zaprawy z dodatkiem wapna hydratyzowanego, które poprawia plastyczność zapraw, opóźnia ich wiązanie, zwiększa przyczepność do podłoża, a także zapobiega powstawaniu mikropęknięć. Zaprawy oznaczane są klasami będącymi informacją o ich składzie i przeznaczeniu. Wyższa klasa oznacza większą wytrzymałość. Zaprawy klasy M10 stosowane są do budowy ścian nośnych poniżej poziomu gruntu, do budowy kanałów ściekowych, ścieżek i chodników i innych konstrukcji na poziomie gruntu. Zaprawy klasy M2 wykorzystuje się do ścianek działowych niepoddawanych dużym obciążeniom.

Zaprawy klejowe

Grupa produktów określanych jako zaprawy klejowe jest bardziej zróżnicowana, ponieważ obejmuje produkty przeznaczone do klejenia różnych materiałów, od gresu po płyty styropianowe. Kleje do gresu, płytek ceramicznych i kamiennych przystosowane są też do układania kafelków na różnych podłożach. Zależnie od tego, czy są one gładkie czy chropowate, wymagana jest też inna przyczepność zaprawy. Istotne są też warunki, w jakich zaprawa będzie funkcjonować, bowiem innych parametrów wymaga okładzina zewnętrznego basenu, innych podłoga na tarasie, a jeszcze innych kafelki na ścianie w kuchni. Zaprawy klejowe również oznaczane są klasami, z tym że zamiast litery M używana jest litera C. W warunkach typowych sprawdzają się zaprawy klejowe klasy C2. W warunkach trudniejszych lepiej wybrać mocniejszy klej z wyższej kategorii. Samodzielną grupę tworzą też kleje do styropianu, wyróżniające się mrozo- i wodoodpornością oraz przepuszczalnością pary wodnej, idealne do zastosowań zewnętrznych przy ocieplaniu budynków.

Inne produkty

Zaprawy murarskie, tynkarskie i klejowe o rozmaitych zastosowaniach są popularnymi produktami, stosowanymi na każdej budowie. W hurtowniach i składach materiałów budowlanych, do których zalicza się też wyspecjalizowany w chemii Hembud Sp. z o.o., dostaniemy również wiele innych produktów z tej dziedziny. Do tych wyspecjalizowanych, wykorzystywanych w konkretnych sytuacjach zaliczają się między innymi pianki montażowe, tynki strukturalne i dekoracyjne, farby i tynki akrylowe, dyspersje, fugi i spoiny, grunty, podkłady, różnego rodzaju masy uszczelniające, preparaty antykorozyjne, dodatki do betonu i dziesiątki innych produktów chemicznych. Część z nich trafia na budowę na etapie stawiania ścian, inne są niezbędne do wykończenia, uszczelniania i nadawania estetycznej formy budynkom.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz