Materiał Partnera

Chcesz zdobyć prawo jazdy kategorii C? To musisz wiedzieć

Chcesz zdobyć prawo jazdy kategorii C? To musisz wiedzieć

Posiadanie prawa jazdy kategorii C otwiera drogę do pracy na stanowisku kierowcy zawodowego. Uprawnienia pozwalające na kierowanie pojazdami powyżej 3,5 t dają możliwość ubiegania się o świadectwo kwalifikacji zawodowej, bez którego nie można prowadzić transportu mienia. Dowiedz się, jakie warunki należy spełnić, by zdobyć prawo jazdy kategorii C.

Kto może uzyskać prawo jazdy kategorii C?

Prawo jazdy kategorii C może uzyskać osoba, która:

  • ma 21 lat (lub 18 lat, jeśli skończyła kurs kwalifikacji wstępnej),
  • posiada obywatelstwo polskie,
  • posiada prawo jazdy kategorii B.

Kurs na prawo jazdy to podstawa

Chcąc ubiegać się o prawo jazdy kategorii C, koniecznością jest uczestnictwo w odpowiednim kursie. Kursy organizowane przez ośrodki szkoleniowe, m.in. Trawers, dają przygotowanie zarówno do egzaminu państwowego, jak i samodzielnego kierowania pojazdami ciężarowymi. Dlatego tak ważne jest, by wybrać rekomendowany ośrodek szkoleniowy, który dużą wagę przykłada do rzetelnego przygotowania kursantów.

Kurs na prawo jazdy kategorii C składa się z dwóch części:

teoretycznej – trwającej 20 godzin, w trakcie której uczestnicy zapoznają się z przepisami ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów dotyczących pojazdów ciężarowych,

praktycznej – trwającej  30 godzin, która daje przygotowanie do prowadzenia pojazdów powyżej 3,5 t, zarówno na placu manewrowym , jak i w trasie.

Nie wszystkie zagadnienia pokrywają się z kursem na prawo jazdy kategorii B. Trzeba bowiem pamiętać, że w tym przypadku prowadzisz samochody ciężarowe i musisz poznać przepisy dotyczące kierowania tymi pojazdami. Oczywiście część zagadnień będzie się powtarzać, ponieważ np. takie same znaki drogowe obowiązują zarówno w przypadku pojazdów osobowych, jak i samochodów ciężarowych.

Tylko ukończenie kursu daje możliwość przystąpienia do egzaminu państwowego.

Ważne badania lekarskie

Jednym z wymogów, jeśli chodzi o zdobycie uprawnień do kierowania pojazdami ciężarowymi, są badania lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do posiadania prawa jazdy. Jest to uwarunkowane przepisami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dn. 7 stycznia 2004 roku w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. z dn. 9 stycznia 2004 r.).

Przebieg egzaminu państwowego

Po ukończeniu kursu jego uczestnik może przystąpić do egzaminu państwowego, który odbywa się w określonym terminie w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD).
Egzamin jest bardzo zbliżony do egzaminu na prawo jazdy kategorii B. Składa się zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej, z tą jednak różnicą, że dotyczy prowadzenia samochodów ciężarowych. Kursant będzie musiał odpowiedzieć na pytania testowe, a następnie wykazać się umiejętnością poprawnego wykonywania manewrów oraz jazdą po mieście.

Egzamin zdany? Czekaj na prawo jazdy

Jeśli zdasz egzamin, WORD przesyła dokumenty do właściwego wydziału komunikacji, skąd trafiają do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Czas oczekiwania na prawo jazdy wynosi 30 dni. Aktualny status dokumentu możesz sprawdzić na stronie pwpw.pl.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz