Chcesz pójść do restauracji? Zobacz, jakich zasad będziesz musiał przestrzegać od 18 maja

Chcesz pójść do restauracji? Zobacz, jakich zasad będziesz musiał przestrzegać od 18 maja

18 maja ponowne otwarcie restauracji, barów i innych lokali gastronomicznych w nowym reżimie sanitarnym. Zarówno lokale, jak i goście będą musieli przestrzegać pewnych zasad. Planujesz wyjście do restauracji? Zastanawiasz się, czy obowiązek noszenia maseczek będzie tam obowiązywał? Chcesz wiedzieć, o czym będziesz musiał pamiętać w trakcie wizyty w lokalu? Zobacz nasz poradnik – odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Ile osób będzie mogło przebywać w lokalu?

Od 18 maja będą ponownie funkcjonować lokale gastronomiczne. Ich otwarcie odbędzie się jednak pod pewnymi warunkami. Dotyczą one między innymi limitu osób, które mogą przebywać w lokalu – według wytycznych na 1 osobę ma przypadać co najmniej 4 metry kwadratowe powierzchni.

Pomiędzy stolikami musi być zachowane 2 metry odległości – chyba że zostaną one odgrodzone przegrodą o wysokości minimum 1 metra – wówczas odległość ta może wynosić 1 metr. Odległość od gości siedzących przy osobnych stolikach będzie musiała wynosić co najmniej 1,5 metra.

Premier Mateusz Morawiecki zachęcił restauratorów do wystawienia na zewnątrz ogródków restauracyjnych tam, gdzie to możliwe. W pomieszczeniach restauracyjnych zalecane jest częste wietrzenie.

Jak będzie wyglądała obsługa klientów?

Osoby obsługujące klientów restauracji będą musiały nosić maseczki oraz rękawiczki ochronne. Po każdym odwiedzającym restaurację stolik będzie dezynfekowany i oznaczony napisem „zdezynfekowano”. Dezynfekowane będą również powierzchnie wspólne, z którymi stykają się klienci.

Przestrzenie samoobsługowe będą wyłączone z użytkowania. Obsługa lokalu będzie przynosiła jedzenie na tacach, które za każdym razem będą dezynfekowane. Będzie miała również obowiązek usunięcia dodatków z sali jadalnej, takich jak cukier, wazoniki czy serwetniki – będą one wydawane bezpośrednio. W toaletach konieczne będzie wyłączenie z użycia suszarek nadmuchowych u stosowanie w łazienkach papieru do wycierania rąk.

Obsługa restauracji będzie miała również obowiązek kontroli liczby osób w restauracji, ustalonej według wytycznych, a także wyznaczenia bezpiecznego miejsca oczekiwania gości, którzy chcieliby wejść do lokalu.

Jakich zasad będą musieli przestrzegać klienci restauracji?

Goście, którzy wejdą do lokalu, będą poproszeni o dezynfekcję dłoni. W związku z tym restauracje w sali jadalnej a także innych pomieszczeniach w lokalu mają zapewnić dozowniki z płynem do dezynfekcji.

Do stolika będzie doprowadzała obsługa. Przy jednym stoliku będą mogły zjeść osoby, które przebywają razem w jednym gospodarstwie domowym oraz rodziny. W innym przypadku przy stoliku powinny siedzieć pojedyncze osoby, chyba że odległości między nimi wynoszą min 1,5 m i nie siedzą oni naprzeciw siebie. Wyjątkiem są stoliki, w których zamontowano przegrody, np. z pleksi, pomiędzy osobami. Goście, którzy usiądą przy stoliku będą mogli zdjąć maseczki ochronne.

W przypadku stwierdzenia objawów takich jak uporczywy kaszel, złe samopoczucie czy trudności w oddychaniu, klient nie zostanie wpuszczony na teren restauracji. Taka osoba powinna zostać poinstruowana o jak najszybszym zgłoszeniu się do najbliższego oddziału zakaźnego w celu konsultacji z lekarzem.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz