Materiał Partnera

Chcesz fugować samodzielnie? Koniecznie przeczytaj ten poradnik!

Chcesz fugować samodzielnie? Koniecznie przeczytaj ten poradnik!

Nie bez powodu układanie płytek dorobiło się statusu pracy, którą warto powierzyć prawdziwemu specjaliście. Niepoprawnie ułożone płytki od razu zwracają uwagę – są przede wszystkim nieestetyczne. Jeśli w ich układaniu zostały popełnione poważne błędy, potrafią nawet pękać oraz… spadać ze ścian! Większość z inwestorów, którzy pragną idealnie ułożonych płytek, upewnia się najpierw, czy dany fachowiec ma odpowiednie kwalifikacje. Co jednak z fugowaniem?

Tajniki doboru fugi

Zanim w ogóle rozpoczniemy jakiekolwiek prace, musimy upewnić się, że fuga została odpowiednio dobrana – współcześnie jej zakup uwarunkowany jest takimi czynnikami, jak mikroklimat panujący w danym pomieszczeniu oraz ewentualne niebezpieczeństwa czyhające na spoiny. Wśród tych zagrożeń znajdują się między innymi opady atmosferyczne, okresowo zwiększająca się wilgoć lub duże ciężary. Przy wyborze fugi warto zwrócić się o radę do specjalistów z firmy Builder prowadzącej hurtownię materiałów budowlanych.

Kupując fugi powinniśmy zaopatrzyć się w opakowania z tej samej partii, dzięki czemu uzyskamy pewność, że nasze spoiny nie będą różnić się kolorystycznie. Przy rozrabianiu fugi musimy pamiętać o proporcjach – powinny być za każdym razem takie same, co zagwarantuje nam stały odcień spoin. Powinniśmy wystrzegać się dodawania zbyt dużej ilości wody. Lepiej dodać z początku zbyt mało i dolać.

Jak przygotować powierzchnię do fugowania?

Samodzielne wykończenie ściany poprzez fugowanie, czyli spoinowanie płytek nie jest tak trudne, jak ich układanie. Sztuki tej możemy się względnie łatwo nauczyć, a w popełnione w trakcie błędy łatwo skorygować. Oczywiście wymagana jest odpowiednia precyzja i cierpliwość, ale przy odrobinie chęci damy radę samodzielnie wykonać fugi, które będą wyglądały estetycznie i świetnie spełnią swoją funkcję.

Na początku warto przede wszystkim odpowiednio przygotować powierzchnię, na której będziemy pracować. To krok, którego nie powinniśmy pominąć w przypadku żadnych prac okołobudowlanych, ale przy fugowaniu jego pominięcie może mieć katastrofalne skutki. Resztki kleju w spoinach pomiędzy płytkami mogą skutecznie utrudnić nam zadanie, podobnie jak uszkodzone krawędzie płytek, którymi będziemy musieli zająć się ze szczególną ostrożnością. Po usunięciu kleju warto zwilżyć krawędzie płytek wilgotną ściereczką, co pomoże nam na dalszym etapie prac.

Kilka porad związanych z fugowaniem

Samego fugowania dokonujemy za pomocą pacy, wcierając ją w spoiny aż do całkowitego wypełnienia. Robimy to pod kątem w stosunku do płaszczyzny płytek, aby fuga znalazła się głęboko w spoinie. Ewentualne nierówności możemy skorygować, gdy fuga nieco przeschnie, czyli po około 30 minutach – dokonujemy tego na przykład za pomocą zwilżonej gąbki. Osadu, który tworzy się na płytkach w trakcie fugowania, możemy pozbyć się po około dwóch tygodniach za pomocą specjalnego środka.

Opracowanie:
Wrocław, Nowodworska 19
tel. 71 357 30 08
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz