Materiał Partnera

Chcę zbudować basen

Chcę zbudować basen
Domek z basenem marzy się niejednemu z nas. Mimo, że sezon w Polsce trwa krótko, są osoby, które decydują się na basen w ogrodzie. Jeśli jednak chcemy korzystać z niego przez cały rok, warto wydać trochę więcej i zbudować basen zakryty. Będzie można wtedy pływać o każdej porze roku, nie zważając na pogodę. Na co należy zwrócić uwagę, przy planowaniu budowy basenu?

Kiedy budować basen?

Oczywistą sprawą jest, że zimą nie prowadzi się żadnych prac budowlanych. Budowę możemy zacząć więc w okresie od początku wiosny, do jesieni, włącznie (o ile pogoda na to pozwala). Najwygodniejszym momentem na jego budowę, jest moment stawiania domku. Pierwszym udogodnieniem jest to, że mamy dostęp do sprzętu budowlanego i potrzebnych surowców. Poza tym wiąże się to z najmniejszą liczbą wymaganych formalności. Wystarczy nam projekt zagospodarowania działki, z zaznaczonym miejsce i wielkością planowanego basenu. Możemy też postarać się na pozwolenie na budowę basenu, co ułatwi pobranie ewentualnego kredytu bankowego. Gorzej sytuacja wygląda, jeśli zdecydujemy się na budowę baseny, przy wybudowanym już wcześniej domku. Musimy być przygotowani wtedy na większą liczbę formalności. Ilość papierów, które trzeba będzie wypełnić będzie zależeć także od wielkości basenu. Łatwo się domyślić, ze mniej biurokracji będziemy mieć przy małych basenach (poniżej 50 m2). W takim wypadku, jak w poprzednim, nie potrzebujemy pozwolenia na budowę (które, jak w poprzednim wypadku, może nam się mimo wszystko przydać). Będziemy musieli wtedy tylko zgłosić w starostwie, że zamierzamy przeprowadzić pracę budowlane na posesji. Musimy w nim zawrzeć:

  • Wielkość basenu
  • Umiejscowienie basenu
  • Zakres prac
  • Termin rozpoczęcia prac budowlanych

Gdy zaniesiemy tak wypełniony wniosek do urzędu miasta, musimy poczekać do 30 dni od momentu ich złożenia, na decyzję rady miasta i podanie ewentualnych przeciwwskazań.

Jeśli chcemy wykopać sobie basen powyżej 50 m2, musimy już otrzymać pozwolenie na jego budowę. Wniosek o takie pozwolenie jest taki sam, jak przy każdym innym obiekcie stałym który mielibyśmy postawić przy działce. Potrzebujemy jednak dodatkowo projekt basenu, który dostarczyć musimy do starostwa w czterech kopiach, aktualny plan działki oraz oświadczenie o prawie do nieruchomości. Inwestor ma dwa lata na rozpoczęcie prac budowlanych, po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia.

Jakość wykonania basenu

Do budowy basenu należy korzystać z usług profesjonalistów. Samo wykonanie wykopu pod basen wymaga niemałej precyzji, warto więc korzystać z usług profesjonalnych firm. Przykładem może być firma Pana Przemysława Świerczyńskiego, który tego typu pracami zajmuje się od lat. Pamiętajmy, że jest to inwestycja, na której nie warto oszczędzać. Koszty naprawy, niewłaściwie wybudowanego basenu, mogą znacznie przedrożyć całą inwestycję. Tak więc lepiej wydać przysłowiowych parę złotych więcej podczas budowy, niż męczyć się źle wykonanymi elementami, na których naprawę możemy wydać kilkakrotnie więcej.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz