Materiał Partnera

Charakterystyki energetyczne dla obiektów nowopowstających

Charakterystyki energetyczne dla obiektów nowopowstających

Obecnie najlepsze architektoniczne biura projektowe, są również bardzo szeroko wyspecjalizowane w dziedzinie energetyki. To bowiem dzięki tworzeniu opracowań technicznych różnych obiektów – np. domów jednorodzinnych – z uwzględnieniem charakterystyki energetycznej, pozwala na wznoszenie budynków pasywnych, które wyróżniają się swoją proekologicznością.

Certyfikaty energetyczne

Różnego rodzaju certyfikaty energetyczne są masowo tworzone w przypadku nowego budownictwa dla obiektów sportowych, komercyjnych, czy też publicznych. Coraz częściej jednak tego typu dokumenty są przygotowywane przy projektach domów jednorodzinnych. Dzięki temu obniża się znacznie energochłonność budynków, promując wznoszenie tych pasywnych. Dzisiaj zatem, bardzo duże znaczenie rynkowe mają pracownie projektowe, wyróżniające się doradztwem energetycznym. Przykładem jest firma Inpro Małgorzaty Żyły, która zajmuje się głównie działaniami projektowymi, a także wycenami nieruchomości. Usługi dotyczą zaś lokali mieszkalnych, lokali użytkowych, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych, obiektów przemysłowych, hoteli, przedsiębiorstw, działek, gruntów rolnych i leśnych, czy nieruchomości komercyjnych.

Z czego składa się charakterystyka energetyczna?

Charakterystyka energetyczna budynków już zrealizowanych oparta jest o działania inwentaryzacyjne. Jeśli chodzi o obiekty nowopowstające, istotne jest to, że prace polegają na prognostyce wykorzystania przez daną ilości użytkowników określonego zakresu energii elektrycznej, wodnej, cieplnej, gazowej itd. Jednym z najważniejszych elementów tego typu opracowania jest wskaźnik EP. Oznacz on roczne zapotrzebowanie energii na jednostkę powierzchni, co wyrażane jest w kWh/mkw na rok. Ważne przy planowaniu wskaźnika EP, są takie informacje, jak: przeznaczenie budynku, data oddania budynku do użytku, kubatura budynku, rodzaj konstrukcji i liczba kondygnacji, wielkość powierzchni, informacje na temat ogrzewania, wentylacji, chłodzenia oraz ciepłej wody.

Dlaczego charakterystyka energetyczna jest tak ważna?

Odpowiednie świadectwo energetyczne budynku jest potrzebne nie tylko do tworzenia obiektów bardzo proekologicznych, generujących oszczędności, ale także dla późniejszych działań sprzedażowych. Dzisiaj na rynku deweloperskim, czy wtórnym, kupujący nieruchomości bardzo zwracają uwagę na standardy wykonania danych sieci energetycznych. To pozwala im bowiem ulokować finanse w inwestycjach opłacalnych pod kątem eksploatacji.

Opracowanie:
Żyrardów, Okrzei 19
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz