Materiał Partnera

Charakterystyka zaworów kriogenicznych

Charakterystyka zaworów kriogenicznych

Armaturę kriogeniczną wykorzystuje się zarówno na lądzie, jak i na morzu. Poszczególne systemy montuje się w cysternach i w instalacjach ciekłych gazów, a także w zbiornikach stacjonarnych. Istotną rolę w kontekście ich właściwego funkcjonowania odgrywają zawory kriogeniczne. Przeznaczono je do pracy w bardzo niskich temperaturach. Czym się cechują te elementy i gdzie najlepiej je zamówić?

Czym dokładnie są zawory kriogeniczne?

Zawory kriogeniczne zostały stworzone z myślą o pracy w niskich temperaturach sięgających nawet do -255 °C. Wykonuje się je z najlepszej gatunkowo stali nierdzewnej, która musi być przystosowana do systemów kriogenicznych zasilanych przez opary, ciecze lub skroplone gazy.

Wykorzystuje się je między innymi do:

  • transportu gazów płynnych (takich jak LPG i nie tylko),
  • ochrony zbiorników,
  • wspomagania procesów wytwarzania suchego lodu.

Tego typu elementy sprawdzą się w instalacjach kriogenicznych oraz w systemach tunelowego chłodzenia produktów. Ponadto współpracują one na przykład z gazami stosowanymi w wyposażeniu medycznym.

Rodzaje zaworów kriogenicznych

Na rynku istnieje spory wybór zaworów kriogenicznych. Dobranie konkretnego modelu jest uzależnione od konkretnych potrzeb użytkowych i zapotrzebowania materiałowego. Na uwagę zasługuje na przykład zróżnicowana oferta firmy Arko.

Poniżej przedstawiono przykładowe typy zaworów kriogenicznych.

  • Zawory grzybkowe: wykonane z brązu, stali nierdzewnej lub stali kwasoodpornej. Mogą by sterowane elektrycznie lub pneumatycznie. Mają gwint wewnętrzny BSPP lub NPT oraz gwint zewnętrzny M.
  • Zasuwy: wykonane są ze stali nierdzewnej i także mogą być sterowane elektrycznie lub pneumatycznie. Ich ciśnienie robocze osiąga wartość do 50 bar.
  • Zawory zwrotne: materiały z brązu lub stali nierdzewnej, o gwintach takich samych jak w zaworach grzybkowych. Mają złącze rurowe i wymiary DN10 - DN150 / 1/4" - 6".
  • Zawory regulacyjne: to elementy bezobsługowe, wykonane ze stali nierdzewnej lub brązu. Mają gwint wewnętrzny BSPP lub NPT.
  • Zawory trójdrożne: to elementy z brązu lub stali nierdzewnej, które przeznaczone są do montażu zaworów bezpieczeństwa. Gwintowane BSPP lub NPT.
  • Filtry: Pod względem charakterystyki są podobne do zaworów grzybkowych.

Jakość i trwałość zaworów kriogenicznych

Zawory kriogeniczne wykonują pracę w warunkach ekstremalnych. Należy więc zatroszczyć się o jak najlepszą jakość kupowanych elementów. O dobrej klasie produktów świadczą m.in. normy produktowe i atesty.

Takie elementy podlegają surowym normom jakościowym. Przykładowo zawory wykorzystywane w instalacjach z użyciem tlenu muszą być dokładnie oczyszczone
z tłuszczów oraz ze wszelkich zanieczyszczeń, które mogłyby wejść w reakcje z gazem.

Obecnie na rynku jest dostępny szeroki wybór trwałych zaworów kriogenicznych produkowanych ze stali nierdzewnej. Producenci oferują zawory dostosowane do wyjątkowo trudnych warunków, i to zarówno pod względem temperatury, jak i ciśnienia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz