Artykuł sponsorowany

Charakterystyka wolnych ciężarów w fitnessie

Charakterystyka wolnych ciężarów w fitnessie

Do wolnych ciężarów zaliczają się sztangi, obciążenia i hantle. Główne ćwiczenia, jakie się z ich pomocą wykonuje, to martwy ciąg, wyciskanie ze sztangi w pozycji leżącej i przysiad ze sztangą. Bardzo często są one elementami treningów siłowych. Jednak ze względu na to, że wpływają na różne partie mięśni, można je używać także jako uzupełnienie innych planów treningowych.

 

Korzyści płynące ze stosowania wolnych ciężarów

Wolne ciężary pomagają budować masę mięśniową poprzez zaangażowanie do pracy różnych partii mięśni. Są szczególnie polecane w treningu siłowym, ponieważ angażują grupy mięśniowe, które trudno pobudzić podczas wykonywania innych aktywności sportowych. Ćwiczenia wykonywane przy użyciu wolnych ciężarów pozwalają na optymalizację ruchu, co jest dużo bardziej swobodne niż w przypadku maszyn treningowych. 

Ekspert z firmy „Rekord” w Opolu dodaje: Jedną z pozatreningowych zalet wolnych ciężarów jest możliwość używania ich w domu. Wiele sprzętów treningowych jest na tyle dużych, że nie da się ich umieścić w prywatnej przestrzeni.
 

Wolne ciężary a maszyny fitness

Wolne ciężary to doskonały sposób na wzmocnienie więzadeł, stabilizatorów i ścięgien dlatego też często stanowią one element treningów dla sportowców takich jak np. biegacze, siatkarze czy koszykarze, którzy dbają o wzmocnienie stawów. Treningi bazujące na maszynach fitness są przeważnie wykonywane przez początkujących, którzy nie są w stanie samodzielnie wyrobić dokładnej techniki na wolnych ciężarach. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że cały ruch prowadzony jest przez maszynę, dlatego pobudzane są tylko niektóre partie mięśni. Problemem jest także dopasowanie maszyn do ogólnych standardów, co nie zawsze pokrywa się z naturalną anatomią użytkownika. Wypracowanie odpowiedniej techniki używania wolnych ciężarów pozwala znacząco urozmaicić treningi różnego rodzaju.

 

Polecane mężczyznom i kobietom

W wielu siłowniach można zauważyć tendencję do niepisanego podziału na strefy męskie i damskie. Sale fitness z bieżniami, rowerkami i orbitrekami są dużo bardziej wykorzystywane przez kobiety. Wolne ciężary znacznie częściej używają mężczyźni, którzy swoje treningi ustawiają pod wymagające ćwiczenia mięśniowe. Wolne ciężary są jednak bardzo dobre zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Trzeba jedynie dobierać odpowiednie obciążenie i właściwą ilość powtórzeń. Wiele dyscyplin sportu, także tych typowo damskich, opiera się na planach treningowych uwzględniających ćwiczenia oporowe.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz