Materiał Partnera

Charakterystyka systemów przeciwpożarowych

Charakterystyka systemów przeciwpożarowych

Bezpieczeństwo pożarowe każdego obiektu budowlanego zależne jest od zastosowanych w nim rozwiązań. Wśród nich zdecydowanie największą skutecznością odznaczają się nowoczesne systemy przeciwpożarowe. Pozwalają one na szybkie wykrycie nawet najmniejszego pożaru oraz przeprowadzenie sprawnej ewakuacji.  Dlaczego system przeciwpożarowy w każdym budynku to konieczność?

System przeciwpożarowy- co to takiego?

System przeciwpożarowy należy do jednych z wielu wewnętrznych instalacji budynku. Jego zadaniem jest jak najwcześniejsze wykrycie pożaru oraz powiadomienie otoczenia o niebezpieczeństwie w związku z pojawieniem się ognia. Rozbudowany system przeciwpożarowy posiada też dodatkowe funkcje – powiadamia o pożarze odpowiednie służby ratunkowe, a także zaczyna samodzielnie gasić ogień realizując określone działania. Systemy przeciwpożarowe są powszechne w wielu obiektach publicznych, takich jak szkoły, szpitale, galerie handlowe czy biurowce. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by podobną instalację zamontować we własnym domu celem podniesienia bezpieczeństwa mieszkańców.

Zalety montażu systemów przeciwpożarowych

Jak przekonuje ekspert z firmy Mar-Bud, która specjalizuje się w montażu i serwisie systemów przeciwpożarowych w różnych obiektach- takie rozwiązanie niesie za sobą mnóstwo kondycji. Dzięki szybkiemu wykryciu pożaru, możliwe jest przeprowadzenie sprawnej ewakuacji. Kiedy zagrożenie jest poważne, ludzie zaczynają wpadać w panikę, co znacznie utrudnia panowanie nad tłumem oraz kierowanie poszczególnych osób szlakiem dróg ewakuacyjnych. Należy zatem bezzwłocznie reagować na załączenie się alarmu, co pozwala zminimalizować ewentualne straty. Kolejną zaletą instalacji systemu przeciwpożarowego jest natychmiastowe powiadomienie straży pożarnej o zaprószeniu ogniem, co jest bardzo ważne. Zajęte ewakuacją osoby, w stresie często zapominają o konieczności wezwania służb lub robią to z dużym opóźnieniem, podając przy tym niezbyt precyzyjne informacje. Samodzielne zainicjowanie gaszenia pożaru przez system to kolejna, niezaprzeczalna korzyść. Dzięki takiej funkcji rozprzestrzenianie się ognia jest w znacznym stopniu ograniczone przez zastosowane rozwiązania.  System przeciwpożarowy zamontowany w domu podnosi też jego wartość, co ma znaczenie, kiedy chcemy go korzystnie sprzedać.

Z czego zbudowany jest system przeciwpożarowy?

Głównym elementem systemu przeciwpożarowego jest centrala, która odpowiedzialna jest za stałe monitorowanie sytuacji w budynku oraz sterowanie wszystkimi pozostałymi elementami całej instalacji – sygnalizacją alarmową, oddymianiem, ewentualnym uruchomieniem tryskaczy. Jednostką centralną jest komputer, który rejestruje, przetwarza i reaguje na wszystkie sygnały pochodzące z rozpieszczonych po budynku czujek. Te z kolei reagują na zmianę temperatury otoczenia, pojawienie się dymu lub płomieni. Warto zaznaczyć też, że funkcjonalność budynku zależy od rodzaju obiektu. Inny system zostanie zamontowany w szkole, a inny na hali produkcyjnej. Decyzję o wyborze odpowiedniej instalacji warto przedyskutować ze specjalistami. Również oni zaplanują jej rozmieszczenie, zajmą się montażem systemu oraz jego konfiguracją.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz