Materiał Partnera

Charakterystyka preparatów do czyszczenia podłóg drewnianych

Charakterystyka preparatów do czyszczenia podłóg drewnianych

Drewniane podłogi to piękny, ale zarazem wymagający element nie tylko domowej przestrzeni. Ten naturalny materiał cieszy oko, ale też jest bardzo wrażliwy. Dlatego warto wiedzieć, jak czyścić go i pielęgnować bez wyrządzenia szkody. Na co uważać, gdy ma się drewnianą podłogę i czym charakteryzują się profesjonalne preparaty do czyszczenia i pielęgnacji podłóg z drewna?

Wymagające podłogi drewniane

Drewniane podłogi, choć niezwykle efektowne i chętnie kładzione, są wykonane z materiału o wysokich wymaganiach pod względem czyszczenia i pielęgnacji. Jeżeli chcemy, aby drewniana podłoga służyła nam jak najdłużej (a chcemy, bo na ogół nie jest tania), musimy uważać na wiele rzeczy.

Pierwsze zagrożenie dla drewnianej podłogi to woda i wilgoć. Drewno chłonie wodę i pęcznieje, przez co deski wypaczają się i podłoże traci kształt, ostatecznie niszczeje, gnije i nadaje się tylko do wymiany. Drewniane podłogi są także mało odporne na zarysowania. Wystarczy, że w domu pojawi się pies albo dziecko z zamiłowaniem do układania klocków i już podłogę szpecą rysy, których nie sposób się pozbyć. Dodatkowo musimy czuwać nad tym, aby wszystkie meble miały filcowe podkładki. W przeciwnym razie po dłuższym czasie powstaną wgłębienia.

Ostrożnie trzeba także podchodzić do doboru środków czyszczących i pielęgnujących drewno. Te, które nie są przeznaczone ściśle do podłóg drewnianych, mogą narobić więcej szkód niż pożytku.

Profesjonalne preparaty do czyszczenia drewna

Profesjonalna chemia do czyszczenia podłóg z drewna odróżnia się składem od specyfików do innych powierzchni. Przede wszystkim nie są to preparaty na bazie wody. W przypadku preparatów do czyszczenia są to rozpuszczalniki organiczne, które rozpuszczają wosk, tłuszcz i zabrudzenia na podłodze, natomiast nie wsiąkają zbyt łatwo w powierzchnię. Takim środkiem jest np. Cirex (dostępny na www.petrusserwis.pl). Ważna jest odpowiednia technika stosowania preparatu, czyli w tym przypadku usunięcie go, zanim zaschnie.

Aby podłoga zachwycała, musi być nie tylko czysta, ale też regularnie pielęgnowana. Odpowiednie preparaty nie tylko nadają połysk, ale też tworzą warstwę ochronną, która pozwoli na dłużej zachować idealną powierzchnię. Preparaty takie są tworzone na bazie wosków i polimerów, które chronią podłogę przed wilgocią i zarysowaniami, a po wypolerowaniu podłogę cechuje przyjemny jedwabisty blask. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz