Materiał Partnera

Charakterystyka pompy ręcznej oraz zastosowanie w hydraulice siłowej

Charakterystyka pompy ręcznej oraz zastosowanie w hydraulice siłowej

Układy hydrauliczne wykorzystywane są w wielu branżach – siłowniki hydrauliczne pracują przede wszystkim w różnego rodzaju pojazdach i maszynach jak maszyny produkcyjne, budowlane, czy rolnicze, ale także na przykład w potężnych bramach, jak bramy w hangarach lotniskowych. Układy hydrauliczne o szerokim zastosowaniu mogą naprawdę mocno się od siebie różnić, jednak żaden z nich nie obejdzie się bez pompy. W naszym artykule przyjrzymy się, jak dokładniej wygląda prosty układ hydrauliczny, a dzięki temu opowiemy nieco więcej o pompach ręcznych i ich charakterystyce.

Prosty układ hydrauliczny – jak to działa?

Zanim przejdziemy do samej charakterystyki pompy ręcznej, postaramy się przybliżyć, jak zbudowany jest układ hydrauliczny. Weźmy pod lupę prosty układ hydrauliczny z zastosowaniem jednostronnym (na przykład pchający lub podnoszący). Oto jego elementy:

  • pompa, która zapewnia w układzie hydraulicznym przepływ cieczy, najczęściej oleju mineralnego,
  • manometr połączony z pompą, który służy do kontroli ciśnienia w obwodzie,
  • wąż, którym ciecz robocza jest dostarczana do siłownika,
  • siłownik hydrauliczny.

Załóżmy, że nasz układ hydrauliczny jest połączony z prostą prasą. Pompa tłoczy olej pod odpowiednim ciśnieniu poprzez wąż do cylindra siłownika, który znajduje się na końcu układu. Podniesione ciśnienie cieczy poprzez tłok powoduje posuwisty ruch tłoczyska w siłowniku – a to przekłada się na ścisk prasy. Gdy ciśnienie w układzie hydraulicznym spada, prasa wraca do pierwotnej pozycji.

Ręczne pompy hydrauliczne jednostronnego działania i pompy dwustronne

W hydraulice siłowej wykorzystywane są różnego rodzaju pompy w zależności od potrzeb. Pompy ręczne to alternatywa do pomp z silnikiem hydraulicznym, które z różnych względów nie wszędzie mogą być stosowane lub po prostu nie jest to opłacalne. Jak mówi nam przedstawiciel firmy ROLMET-PLUS z Tucholi, w układach zewnętrznych wykorzystywane są pompy ręczne jednostronnego działania lub pompy ręczne dwustronnego działania. W pompie ręcznej jednostronnego działania znajduje się pojedynczy tłok, który odpowiada za sprężanie cieczy. W dwustronnej pompie ręcznej na jednym końcu komory następuje zwiększenie ciśnienia cieczy, a na drugim ciśnienie cieczy jest zmniejszane. Pompy ręczne w zależności od swoich cech różnią się oczywiście wydajnością, dlatego muszą być właściwie dobierane do parametrów układu hydraulicznego. Interesuje nas więc przede wszystkim wydajność pompy oraz maksymalne ciśnienie, a także przyłącza, dźwignia, opcjonalnie pojemność zbiornika.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz