Artykuł sponsorowany

Charakterystyka polskiej kuchni

Charakterystyka polskiej kuchni

Polska kuchnia jest bardzo niejednolita, na co wpływ miała burzliwa historia naszego kraju. Umiejscowienie w centralnej części Europy uczyniło z naszego kraju łakomy kąsek dla sąsiadów, ale także Polacy nie stronili od podbojów terytorialnych niosących za sobą nie tylko potęgę ekonomiczno‐gospodarczą, ale także nowe wpływy kulinarne. Wiele z nich kojarzymy obecnie z tradycyjną, typowo polską kuchnią i nie wyobrażamy sobie bez nich życia.

Współczesna kuchnia polska

Okres PRL‐u nie obszedł się z polską kuchnią zbyt łaskawie. W związku z niską dostępnością wielu towarów, dania serwowane w Polsce Ludowej były przede wszystkim proste. Kultywowane przez ponad pół wieku nowe zwyczaje na stałe wpisały się w nasz jadłospis. Można powiedzieć, że nawet z tak niekorzystnego okresu wyciągnęliśmy to, co najlepsze, bo niektóre z dań – jak kotlety mielone czy pomidorówka – są znane i lubiane do dziś. Upadek komunizmu oznaczał stopniowy powrót do tradycji kulinarnej naszego kraju. Podejście się zmieniło – zaczęliśmy zgłębiać własną tożsamość, przygotowując potrawy silnie związane z naszym krajem. Na nowo odkryliśmy dawne dania, od tych wykwintnych po najprostsze, często dokonując w nich tak drobnych, jak i poważnych modyfikacji. Wiele z nich wynikało z chęci przystosowania potraw do współczesnych wymogów i zmieniających się gustów Polaków. Postępująca globalizacja także nie była bez znaczenia – niektóre z produktów, które wcześniej były bardzo drogie, staniały, pozwalając na prowadzenie eksperymentów kulinarnych. Kuchnia polska nabrała kolorytu także w związku z powrotem potraw regionalnych. Jej różnorodność jest współcześnie jeszcze większa niż przed II wojną światową. Zdecydowanie warto zgłębić ten temat, odwiedzając restaurację specjalizującą się w kuchni polskiej, taką jak Gospoda Obora. Kosztując tatara, pierogów, baby ziemniaczanej czy potraw rybnych pamiętajmy o tym, że większość tradycyjnych przepisów to wynik setek lat burzliwej historii naszego kraju.

Różnorodność smaków w kuchni polskiej

Zestawiając ze sobą kilka dań kojarzonych z kuchnią polską, możemy czasem dojść do wniosku, że nie posiadają one wspólnego mianownika. Sądzimy, że prócz tego, że są znane i lubiane przez Polaków – w skali całego kraju lub danego regionu – nie mają cech wspólnych. To duży błąd, bo jakkolwiek prawdą jest, że dania kuchni polskiej są bardzo różnorodne, tak ich powiązania znajdziemy nie tylko w smaku, ale także historii i kulturze obszaru, z którego pochodzą. Bardzo często dany region nie wchodzi już w obręb granic naszego kraju, a mimo tego jego tradycja kulinarna przetrwała. Ma to miejsce na przykład w przypadku pierogów ruskich, których nazwa wywodzi się od Rusi Czerwonej – obszaru leżącego obecnie na pograniczu Polski i Ukrainy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz