Artykuł sponsorowany

Charakterystyka oraz poszczególne rodzaje smarów technicznych

Charakterystyka oraz poszczególne rodzaje smarów technicznych

Smar techniczny to niezbędny specyfik, bez którego to niemożliwe byłoby odpowiednie funkcjonowanie poszczególnych elementów różnego rodzaju mechanizmów. Z tego też względu, warto będzie nieco pochylić się nad kilkoma związanymi z tym tematem kwestiami. W poniższym wpisie zamieszczamy przydatne informacje na temat smarów technicznych oraz ich rodzajów.

Podstawowe kwestie

Pierwszą rzeczą, którą będziemy musieli zająć się w tym wpisie jest oczywiście ustalenie podstawowych kwestii związanych ze smarem technicznym. Tak więc, w tym temacie trzeba wiedzieć przede wszystkim to, że smary techniczne występują w postaci stałej, półpłynnej, jak i płynnej. Jak łatwo można się domyślić, w zależności od przewidywanego zakresu zastosowania, lepiej będzie sięgnąć po smar techniczny w innej postaci. Jeśli natomiast chodzi o to, w jakim celu wykorzystuje się smar techniczny, tego rodzaju specyfik funkcjonuje w głównej mierze jako środek pozwalający zmniejszyć występowanie tarcia pomiędzy ruchomymi elementami zróżnicowanych maszyn. Efekt ten osiągany jest poprzez wytworzenie na powierzchni danego elementu specyficznej powłoki.

Jak łatwo się domyślić, to właśnie ta powłoka odpowiada za zapewnienie odpowiedniego poślizgu. Z innych informacji, w temacie smarów technicznych na pewno warto wspomnieć także o tym, że wytwarza się je poprzez korzystanie z oleju bazowego, który to stanowić może nawet 70% całego składu. Reszta uzupełniania jest między innymi zagęszczaczem czy też różnego rodzaju ulepszaczami. Co więcej, warto wspomnieć także o tym, że dodatkowe składniki zamieszczane w smarach technicznych mają głównie na celu poprawienie samego oleju bazowego, czego przejawem jest wzbogacenie go między innymi o właściwości przeciwutleniające czy też właściwości antykorozyjne. Smar różni się także nieco od oleju, gdyż nie ścieka z powierzchni po przeprowadzeniu aplikacji.

Poszczególne rodzaje

Zanim przejdziemy do opisywania poszczególnych rodzajów smarów technicznych, pragniemy nadmienić, że informacje na ich temat udało nam się uzyskać dzięki skontaktowaniu się ze specjalistami z Przedsiębiorstwa Handlu Chemikaliami Chemia zajmującego się między innymi sprzedażą właśnie smarów technicznych. Tak więc, opis konkretnych rodzajów warto rozpocząć od smaru litowego. Wynika to głównie z faktu, że ten smar techniczny odznacza się w głównej mierze swoją uniwersalnością, co z kolei przekłada się na całkiem szeroki zakres zastosowania. O smarze litowym warto wiedzieć, że jest wodoodporny, a także sprawdza się przy zarówno wysokich, jak i niskich obrotach. Przez to, świetnie sprawuje się m.in. w maszynach przemysłowych pracujących w temperaturze do 125°C.

Kolejny rodzaj smaru technicznego, o którym warto wspomnieć to smar molibdenowy. W skrócie rzecz ujmując, smar ten jest w zasadzie smarem litowym, który to dodatkowo został wzbogacony o związek chemiczny w postaci dwusiarczku molibdenu. Tego rodzaju rozwiązanie pozwala nie tylko na pracę przy zarówno wysokich, jak i niskich obciążeniach, ale także umożliwia skuteczne wyeliminowanie drgań. Poruszając temat poszczególnych rodzajów smarów technicznych, nie można także pominąć smaru silikonowego, który to wykorzystywany jest przeważnie przy gumie, ceramice, tworzywach sztucznych oraz, przede wszystkim, metalu. Smar silikonowy może bezproblemowo wchodzić w kontakt z żywnością.

Pozostałe rodzaje

Z innych rodzajów smarów technicznych, dobrze będzie nieco powiedzieć sobie także o smarze miedziowym. Jest on wykorzystywany w głównej mierze w przemyśle ciężkim oraz odznacza się przede wszystkim tym, że pozwala na skuteczną aplikację nawet do 1200°C.  Kolejny rodzaj smaru technicznego stanowi smar bentonitowy, który sprawdza się przeważnie w miejscach wymagających stosowania produktu nietopliwego. Na koniec, warto wspomnieć także o smarze grafitowym, który w głównej mierze wyróżnia się swoją odpornością na działanie wszelkich czynników atmosferycznych. Jak można więc zauważyć, każdy smar sprawdzi się w nieco innych warunkach.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz