Materiał Partnera

Charakterystyka okien w budownictwie pasywnym

Charakterystyka okien w budownictwie pasywnym

Budownictwo pasywne to takie, które zakłada możliwie najmniejsze wykorzystanie energii w określonych porach roku. Niskie zapotrzebowanie na energię przekłada się nie tylko na mniejsze koszty eksploatacji, ale też na proekologiczne rozwiązania. Budowa takiego domu wymaga zainstalowania takiego rozwiązania jak panele fotowoltaiczne. O energooszczędność domu można zadbać, dobierają materiały izolacyjne oraz odpowiednie parametry i montaż okien. 

Parametry dotyczące przepuszczalności ciepła

Aby spowodować mniejsze straty energii, należy zadbać o to, by okna oraz drzwi charakteryzowały się wysokim stopniem termoizolacyjności, ponieważ właśnie tymi drogami ucieka najwięcej ciepła. Pozwala to ocenić współczynnik przenikania ciepła, który w przypadku budownictwa pasywnego, nie może być wyższy niż 0,8 W/m2. Stąd możemy się domyślać, dlaczego tak ważne są materiały izolacyjne wykorzystywane podczas montażu okna.

Szyby wykorzystywane w oknach pasywnych

Ważny jest także dobór szyb, które przepuszczają więcej promieni UV, które są odpowiedzialne za odczuwanie ciepła wewnątrz domu. W takich wypadkach szczególnie korzystne są wielkopowierzchniowe przeszklenia, które doprowadzają dużo światła słonecznego, tłumaczą specjaliści z firmy PHU Oskar. Często są wykorzystywane w tych celach szyby złożone z trzech warstw dodatkowo uszlachetnione powłoką niskoemisyjną.

Do tworzenia profili okiennych wykorzystywane są konstrukcje stalowe, PCV oraz rzadziej profile drewniane. Nie stosuje się do ich produkcji aluminium, ponieważ tworzą się w nich mostki cieplne. To od jakości ramy zależy przede wszystkim wysokość współczynnika przenikania ciepła. Szacuje się obecnie, że okna pasywne pozwalają na to, aby zmniejszyć o ponad połowę straty energii.

Korzyści wynikające z rozwiązań energooszczędnych

Montaż instalacji, które pozwalają na mniejsze zużycie energii, może wydawać się na pierwszy rzut oka dość kosztowny. Jednak warto podkreślić, że koszty energii, którą należy uzyskać w takim domu, jest siedmiokrotnie niższy niż w tradycyjnym budownictwie. Dodatkowo rozwiązania proekologiczne są hojnie dofinansowywane przez państwo lub umożliwiające otrzymanie kredytu na dobrych warunkach.

Opracowanie:
Żyrardów, Kościuszki 27 lok. 1
tel. 506 150 373
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz