Materiał Partnera

Charakterystyka kotłów 5. klasy

Charakterystyka kotłów 5. klasy

Nowoczesne kotły 5. klasy mają wiele zalet, m.in. emitują mniej zanieczyszczeń niż starsze kotły i są od nich sprawniejsze oraz łatwiejsze w obsłudze. Poza tym, ze względu na dążenie do jak najmniejszej emisji CO2 na całym świecie, zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012, od lipca 2018 roku obowiązuje zakaz sprzedaży kotłów o klasie emisji niższej niż 5. Sprawdź, czym jeszcze cechują się kotły 5. klasy.

Kotły 5. klasy – sprawne i ekologiczne

Kotły 5. klasy gwarantują ekologiczną, czystą oraz komfortową pracę. Wszystko za sprawą bezdymnej procedury spalania paliwa, która przyczynia się do tego, że mają one wyjątkowo niską emisję szkodliwych związków – do 3x mniej niż ich odpowiedniki 3. klasy. Nawet, jeżeli ich cena jest większa niż starszych modeli, warto w nie zainwestować, ponieważ są bezsprzecznie urządzeniami najwyższej jakości. Modele automatyczne cechują się nawet sterowaniem bezobsługowym, co znacznie ułatwia ich pracę.

Niestety, nie wszyscy jeszcze biorą sprawy ekologii na poważnie i wykorzystują w swoich gospodarstwach kotły pozaklasowe (tzw. „kopciuchy”). Niektóre z nich, najgorsze pod względem zarówno jakości, jak i bezpieczeństwa, mogą emitować nawet 50x więcej tlenku węgla niż nowoczesne kotły 5. klasy. Warto się nad tym zastanowić i wdrożyć nowoczesne rozwiązania, tym bardziej że ich sprawność jest niewątpliwie wyższa niż „kopciuchów” i wynosi ok. 90:50 w procentach. Inwestycja w kotły 5. klasy zwróci się zatem po jakimś czasie, nawet przy „karmieniu” ich ekogroszkiem lub peletem.  

Nowoczesne rozwiązania w kotłach 5. klasy

Podczas wymiany kotła należy również patrzeć na zastosowane w nich nowoczesne rozwiązania, które przekładają się na komfort i długość użytkowania. Wśród nich można wymienić m.in. elektronicznie sterowane systemy precyzyjnego dozowania powietrza i paliwa do paleniska. Do tego warto dodać obecność w kanałach spalinowych płomiennic. Zaburzają one ruch spalin, pozwalając na intensywniejsze oddawanie przez nich ciepła wodzie, a także przyczyniają się do zatrzymywania w kotle pyłu, co sprawia, że nie przedostaje się on do powietrza.

Wybór kotłów 5. klasy to już nieuchronny ruch. Ich wysoką jakość potwierdzają wyniki badań zaaranżowanych przez prestiżowe laboratoria, które zaliczają je do klasy PN EN 303-5:2012. Odznaczają się wysoką wydajnością nie tylko pod względem bilansu cieplno-emisyjnego, ale również pod względem bezpieczeństwa dla użytkownika – podsumowuje pracownik firmy Kotły Grzewcze Dragon Sp. z o.o., która od ponad kilkunastu lat zajmuje się produkcją i dystrybucją kotłów centralnego ogrzewania.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz