Materiał Partnera

Charakterystyka kół przemysłowych

Charakterystyka kół przemysłowych

Koła przemysłowe mogą wyglądać bardzo niepozornie, ale są wykorzystywane do pracy w ciężkich warunkach i do realizacji trudnych zadań. To one sprawiają, że wózki transportowe, a nawet duże maszyny stają się mobilne. Dlatego muszą charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością oraz funkcjonalnością. Czym wyróżniają się kółka przemysłowe? Co je charakteryzuje?

Z jakimi rodzajami kół przemysłowych można się spotkać?

Podstawowym kryterium podziału kół przemysłowych jest to, czy będą umożliwiały skręcanie wózka lub urządzenia, czy też są zaprojektowane z myślą o jeździe w jednym kierunku. Koła skrętne montuje się na osi. Dzięki temu można szybko i łatwo zmieniać tor ich jazdy. Koła stałe będą zawsze poruszać po jednej linii.

Koła przemysłowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Jednak wszystkie one muszą być przystosowane do tego, aby wykorzystywać je do pracy w warunkach, jakie panują
w zakładach przemysłowych. Kółka takie powstają z poliuretanu, gumy, a nawet z aluminium.

Kółka przemysłowe różnią się między sobą wieloma parametrami. Charakteryzują się odmienną przyczepnością, twardością, a także nośnością. Dlatego ich wybór powinien być poprzedzony sprecyzowaniem, do jakiego urządzenia lub wózka zostaną zamontowane” – mówi fachowiec z firmy MEGA.

Czym charakteryzują się koła przemysłowe?

Kółka przemysłowe charakteryzują się dużą nośnością. Wpływ na to ma twardość tworzywa, z jakiego zostały wykonane. Można znaleźć modele, które są w stanie wytrzymać obciążenia kilkudziesięciu, ale i kilku tysięcy kilogramów.

Twardość to zaraz po nośności najważniejszy parametr charakteryzujący koła przemysłowe. Ma ona szczególne znaczenie ze względu na to, że musi być dostosowana do powierzchni w magazynie czy w fabryce. Koła nie powinny być wykonane z tworzywa, które jest twardsze niż nawierzchnia, ponieważ może to skończyć się zniszczeniem posadzki.

Od twardości zależy również opór toczenia. Ma on wpływ na to, jakiej siły trzeba będzie użyć, aby pchać wózek czy przestawić urządzenie. Koła wykonane z gumy będą miały zdecydowanie większy opór niż te wykonane ze stali czy aluminium. Natomiast pchanie wózka z małymi kółkami będzie wymagało użycia większej energii niż w przypadku zamontowania modeli o sporej średnicy.

Koła takie wyróżniają się także odpornością na czynniki mechaniczne oraz na ciężkie warunki, jakie panują w zakładach przemysłowych. Muszą być dostosowane do wykorzystywania w miejscach, w których panuje zmienna temperatura. Nie powinien im też szkodzić kontakt ze związkami chemicznymi.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz