Artykuł sponsorowany

Charakterystyka i zastosowanie stali zbrojeniowej

Charakterystyka i zastosowanie stali zbrojeniowej

Stal zbrojeniowa jest wszechobecna i chociaż na co dzień na szczęście jej nie dostrzegamy, to właśnie dzięki prętom i siatkom zbrojeniowym budynki utrzymują swój kształt, wytrzymując naprężenia oraz obciążenie. Można zatem powiedzieć, że stal zbrojeniowa gwarantuje nam bezpieczeństwo. Warto zatem wiedzieć o niej coś więcej – być może przyjdzie czas, gdy sami będziemy musieli ją do czegoś wykorzystać.

Skąd czerpać informacje o stali zbrojeniowej?

Stal zbrojeniowa budzi wiele naszych pytań. Niezależnie od tego, czy mieliśmy związek z branżą budowlaną czy też jesteśmy w tej kwestii laikami, o stali zbrojeniowej mogliśmy już kiedyś usłyszeć. Jeśli jednak nigdy nie mieliśmy z nią do czynienia, wskazanie jej cech oraz zastosowania może nastręczać pewnych trudności. Swoje wątpliwości możemy oczywiście rozwiać u dystrybutora stali zbrojeniowej – takiego jak firma Piomar – ale zazwyczaj bardzo trudno w trakcie rozmowy wypytać o wszystkie interesujące nas kwestie. Warto zatem zapoznać się z poniższymi informacjami – zawierają one wszystkie podstawowe informacje na temat stali zbrojeniowej, które mogą się nam przydać niezależnie od tego, czy aktualnie planujemy inwestycję budowlaną, czy też powoduje nami czysta ciekawość.

Co warto wiedzieć o stali zbrojeniowej?

Po pierwsze – dlaczego w ogóle używamy stali zbrojeniowej? Ma ona zastosowanie przede wszystkim we wzmacnianiu betonu, który sam charakteryzuje się niską wytrzymałością na rozciąganie. Umieszczone w nim pręty ze stali zbrojeniowej pozwalają na zniwelowanie tej wady, zwiększając wytrzymałość całej konstrukcji. Wzmacniać możemy stropy wieńce, słupy, fundamenty czy stropy. Czasem za pomocą prętów zbrojeniowych wzmacniane są także schody, balkony czy pojazdy. Same pręty zbrojeniowe dzielą się na dwie kategorie: prętów gładkich oraz prętów żebrowanych. Te pierwsze oznaczone są jako klasami A-0 oraz A‐I. Pręty żebrowane opatrzone są oznaczeniami A‐II, AIII oraz A‐IIIN. Kwestie te są kluczowe do wyboru odpowiednich prętów – musimy wziąć pod uwagę gatunek oraz klasę stali, z jakiej go wykonano. Każdy z nich różni się bowiem parametrami i w sytuacji, gdy jeden typ prętów sprawdzał się idealnie, pozornie taki sam – lecz stworzony z innej stali – zawiedzie. Nie bez znaczenia są także takie parametry prętów jak ich długość i średnica. Stal zbrojeniowa używana jest także do tworzenia siatek zbrojeniowych. Wykorzystuje się je do wzmacniania ścian fundamentowych oraz gładzi na stropie. Szczególny rodzaj stali zbrojeniowej to walcówka – pręty wytwarzane metodą walcowania. Dzięki metodzie otrzymywania posiada one niewielki przekrój poprzeczny przy sporej długości.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz