Artykuł sponsorowany

Charakterystyka i zastosowanie optoelektronicznych urządzeń ochronnych

Charakterystyka i zastosowanie optoelektronicznych urządzeń ochronnych

Choć pod względem liczby sprzedawanych robotów przemysłowych Polska wciąż znajduje się w tyle Europy, coraz więcej firm decyduje się na automatyzację swojej produkty. Inwestujące w nie przedsiębiorstwa muszą skupiać się jednak nie tylko na wydajności produkcji, ale również na bezpieczeństwu swoich pracowników, za co odpowiadają systemy bezpieczeństwa takie jak optoelektroniczne urządzenia ochronne. Czym się one charakteryzują?

Czym są optoelektroniczne urządzenia ochronne?

Urządzenia te mają na celu wykrywać obecność człowieka albo innej przeszkody w strefie pracy robota oraz wyłączać maszynę w przypadku zidentyfikowania niebezpieczeństwa. Rozwiązania te powinny być szyte na miarę konkretnego typu urządzeń i zagrożeń występujących w danym zakładzie, dlatego też ich wykonanie zleca się firmom specjalizującym się stricte w zakresie usług projektowych i budowy ochron do maszyn, takim jak przedsiębiorstwo AMP Projekt z Łodzi.

Jakim wymaganiom powinny sprostać systemy bezpieczeństwa?

Osłony oraz urządzenia ochronne zabezpieczające pracę robotów przemysłowych powinny:

  • mieć solidną konstrukcję,
  • być w sposób stabilny zamocowane w strefie pracy urządzenia,
  • umożliwiać dostęp do mocowania, wymiany narzędzi i kontrolowania pracy robota, bez konieczności demontażu,
  • zabezpieczać przed spadaniem materiałów lub przedmiotów w czasie cyklu produkcyjnego wykonywanego przez robota,
  • tylko minimalnie utrudniać obserwację procesu wytwórczego.

Rodzaje optoelektronicznych urządzeń ochronnych

Do zabezpieczania stref pracy robotów stosuje się:

  • bariery świetlne oraz kurtyny określane jako aktywne optoelektroniczne urządzenia – stwarzają one pole ochronne, przy czym bariery cechują się większą rozdzielczością pracy, dzięki czemu mogą rozpoznawać wchodzącego do strefy człowieka,
  • aserowe skanery reagujące na odbite, rozproszone promieniowanie – wykorzystują podczerwoną laserową wiązkę, która wykrywa przedmioty oraz osoby wchodzące w jego pole ochronne. Skanery można montować m.in. na jezdniowych wózkach wysokiego składowania.

Interakcja człowiek-robot – o czym muszą pamiętać pracownicy?

Pomimo obecności różnego rodzaju systemów bezpieczeństwa w przedsiębiorstwach w których wykorzystuje się roboty przemysłowe, pracowników obowiązują dodatkowe zasady ostrożności. Obowiązkiem firmy jest także wprowadzić dodatkowe szkolenia z ich obsługi oraz zasad zachowania bezpieczeństwa, w tym oceny własnego ryzyka w przypadku interakcji z maszyną.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz