Artykuł sponsorowany

Charakterystyka i zastosowanie denaturatu dostępnego w ofercie firmy Chemia-Łódź SA

Charakterystyka i zastosowanie denaturatu dostępnego w ofercie firmy Chemia-Łódź SA

Denaturat jest handlową nazwą roztworu alkoholu etylowego, którego stężenie zazwyczaj wynosi około 92%. Co ważne, rozcieńczalnik jest skażony dodatkowymi substancjami, które uniemożliwiają jego spożycie. Dlatego denaturat wykorzystuje się przede wszystkim w przemyśle oraz w gospodarstwach domowych. Poznaj charakterystykę oraz możliwości zastosowania denaturatu dostępnego w ofercie firmy Chemia-Łódź SA.

Jakie substancje wchodzą w skład denaturatu?

Jak zostało już wspomniane, zazwyczaj 92% denaturatu stanowi czysty alkohol etylowy (C2H5OH). Jednak znajdują się w nim również substancje skażające, które dobierane są w taki sposób, by oczyszczenie denaturatu do stanu, w którym byłby zdatny do spożycia, jest praktycznie niemożliwe. Wśród tych substancji znajdują się na przykład ciecze tworzące z etanolem mieszaninę azeotropową lub charakteryzujące się podobną temperaturą wrzenia. Czynnikiem pogarszającym smak jest benzoesan denatonium. Dodatkowo denaturat, zwany też alkoholem etylowym skażonym, wzbogaca się o metyloetyloketon oraz rozpuszczalniki organiczne. Co ciekawe, dawniej dodawano do denaturatu substancję trującą, jaką jest metanol. Podjęto jednak decyzję o odejściu od tego zwyczaju ze względów bezpieczeństwa.

Właściwości i zastosowanie denaturatu

Po omówieniu składu skażonego alkoholu etylowego warto przejść do jego właściwości fizycznych oraz chemicznych. Produkt wyróżnia się fioletową barwą i charakterystycznym, „alkoholowym” zapachem. Ma bardzo niską temperaturę krzepnięcia (-114˚C) i jest produktem wysoce łatwopalnym. Rozpuszcza się w większości rozpuszczalników organicznych i wchodzi w niebezpieczne reakcje z wieloma odczynnikami. W standardowych warunkach otoczenia przyjmuje formę normalną, stabilną. Ze względu na powyższe właściwości denaturat wykorzystuje się jako rozpałkę, paliwo turystycznych kuchenek spirytusowych czy dodatek do paliwa ciekłego. Produkt znajduje zastosowanie również w medycynie, w której używany jest do stawiania baniek lub odkażania powierzchni. Co więcej, denaturat jest składnikiem wielu środków czyszczących i myjących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych. Zamawiając denaturat, warto korzystać z usług profesjonalnych i renomowanych dostawców, takich jak firma Chemia-Łódź SA. Pozwoli to na zyskanie pewności, że produkt ma odpowiednie stężenie i skład oraz pochodzi od producentów, którzy jakość stawiają na pierwszym miejscu. Warto zaznaczyć, że wspomniana firma może pochwalić się bardzo szeroką ofertą odczynników chemicznych, rozpuszczalników, klejów i surowców, a to wciąż nie koniec jej asortymentu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz