Materiał Partnera

Charakterystyka i rodzaje nowoczesnych radiotelefonów

Charakterystyka i rodzaje nowoczesnych radiotelefonów
Pojawienie się telefonów zrewolucjonizowało sposób, w jaki się komunikujemy.  Urządzenia te oczywiście najbardziej kojarzą się ze spotykanymi współcześnie komórkami i smartfonami. Warto jednak wiedzieć, iż to starszy brat obu rozwiązań, czyli radiotelefon – uznawany jest za całkowicie niezawodny. Technologa radiowa wciąż wykorzystywana jest na szeroką skalę. Czym charakteryzują się nowoczesne krótkofalówki i z jakimi ich rodzajami można spotkać się najczęściej?

Co wyróżnia współczesne radiotelefony?


Z tego, jak wygląda krótkofalówka, mniej więcej zdaje sobie sprawę każdy, ponieważ wielu ludzi w dzieciństwie używało bardzo popularnych niegdyś zabawkowych odmian walkie-talkie. Należy jednak zadać pytanie, czy było tak zawsze? Okazuje się, że nie do końca. Jeżeli mielibyśmy trzymać się wyznaczników definicyjnych, to szybko dotrzemy do informacji, iż radiotelefon jest uproszczoną i zminiaturyzowaną wersją radiostacji nadawczo-odbiorczej służącej do porozumiewania się głosem.

Proces pomniejszenia urządzenia odbył niezwykle sprawnie głównie dzięki technologicznym wysiłkom koncernu Motorola. Ich radiotelefony zresztą do dzisiaj uważane są za jedne z najlepszych na świecie. Najbardziej charakterystyczną cechą krótkofalówek jest łączność bezpośrednia, czyli prościej rzecz ujmując – całkowita niepodatność na stan i dostępność sieci GSM.

Fakt ten traktowany przede wszystkim w kategoriach ogromnej przewagi nad teoretycznie bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami. Dlatego właśnie technologia wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie natychmiastowy przepływ informacji stanowi priorytet. Mowa tutaj głównie o wojsku, policji czy służbach ochroniarskich. Obecnie krótkofalówki projektowane są tak, aby zapewnić osobie obsługującej doskonały komfort użytkowania. Charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, lekkością oraz doskonałą wytrzymałością na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Jakie są zatem ich podstawowe rodzaje?

Jakie są typy krótkofalówek?


Aby ułatwić nabywcom idealnie dostosowanie właściwości produktu do własnych potrzeb, specjaliści z branży zdecydowali się na dokonanie wyraźnego podziału opartego na maksymalnym zasięgu urządzenia. W pierwszej grupie wszyscy zainteresowani znajdą krótkofalówki ręczne charakteryzujące się zasięgiem działania nieprzekraczającym kilku kilometrów – w zależności od pasma pracy.

W drugiej grupie umieszczone zostały tzw. radiotelefony przewoźne, które ze względu na większe gabaryty, montowane są wewnątrz samochodów lub innych pojazdów. W tym przypadku zasięg wynosi od kilku do kilkunastu kilometrów. Możliwość głosowego porozumiewania się na największe odległości wynoszące nawet do kilkudziesięciu kilometrów, zapewnią krótkofalówki bazowe.

Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, iż podatne tutaj wartości dotyczą tylko i wyłącznie optymalnych warunków terenowych. Ulegają one obniżeniu wtedy, gdy na drodze sygnału staną przeszkody takie jak m.in. wysokie budynki czy wzniesienia. Jeżeli chodzi o radiotelefony, to z pewnością można pokusić się o stwierdzenie, iż mamy tutaj do czynienia z technologią, która jeszcze bardzo długo nie wyjdzie z użycia.

Każdy, kto chciałby kupić takie urządzenie, powinien skorzystać z oferty najlepszych sprzedawców, do jakich zalicza się firma Alfa. Klienci mogą liczyć tutaj zarówno na atrakcyjne ceny, jak i szeroko zakrojone doradztwo techniczne. Doświadczenie specjalistów pozwala im podjąć się również zadań związanych z projektowaniem oraz wykonaniem nawet najbardziej skomplikowanych sieci radio komunikacyjnych.

Opracowanie:
Szczecin, prof. Szafera 42 lok. 5
tel. 605 644 441
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz