Artykuł sponsorowany

Charakterystyka gazów specjalistycznych

Charakterystyka gazów specjalistycznych

Obok gazów technicznych wykorzystywanych np. do spawania, chłodzenia, a także gazów gastronomicznych, wyróżniamy gazy specjalistyczne. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom, uzyskiwanym na drodze kompleksowych procesów chemicznych, znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach współczesnego przemysłu i stanowią podstawę badań analitycznych w różnych branżach.

Właściwości gazów specjalistycznych

Czym charakteryzują się gazy specjalistyczne? Na to pytanie odpowiada przedstawiciel wytwórni gazów technicznych Fenix z Krakowa: Gazy specjalne wyróżnia przede wszystkim wysoki poziom czystości. Oznacza to, że w ich skład wchodzi cząsteczka jednego typu. Mowa tu o stanie technicznie czystym, który jednak – w zależności od ilości i rodzaju substancji dodanych w trakcie produkcji – może mieć różne poziomy. Najniższa wartość poziomu czystości w przypadku gazów specjalistycznych to 99,995%. Gazy o takiej charakterystyce otrzymuje się m. in. z powietrza, źródeł naturalnych, na drodze skomplikowanych reakcji chemicznych. Przykłady gazów specjalnych to m. in. Argon 5.0 i więcej, Hel 5.0 - 6.0, Azot 5.0 – 6.0, CO2 powyżej 4.5 czy Tlen powyżej 3.5. Poddawane są kompleksowym analizom, a następnie napełnia się nimi butle gazowe, w których dostępne są gazy specjalistyczne. Butle o takiej zawartości znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Rodzaje i zastosowanie gazów specjalistycznych

Gazy specjalne o wysokim poziomie czystości są cenione i wykorzystywane w wielu branżach. Ich zastosowanie pomaga zoptymalizować procesy produkcyjne, zwiększając ich efektywność oraz minimalizując wydatki. Które dziedziny wykorzystują właściwości gazów specjalistycznych? Przede wszystkim szeroko rozumiana analityka – gazy specjalne znajdują zastosowanie w różnego rodzaju badaniach i technikach analitycznych, takich jak chromatografia gazowa czy spektometria masowa, czego przykładem jest Acetylen 2.6 czy Argon 5.2. Gazy specjalistyczne wykorzystuje się w urządzeniach analitycznych, np. detektorach o szerokim zastosowaniu. Służą one do kalibracji urządzeń pomiarowych. Stosuje się je w ochronie środowiska – gazy specjalne służą do kontroli emisji zanieczyszczeń, np. spalin do atmosfery. Ponadto z właściwości gazów specjalistycznych korzysta również elektronika i mikroelektronika, petrochemia, biotechnologia, metalurgia czy technika jądrowa. Ponadto gazy specjalne stosuje się również w technice świetlnej oraz laserowej, a także przy obróbce wyrobów szklanych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz