Artykuł sponsorowany

Charakterystyka garażów jedno- i dwuspadowych

Charakterystyka garażów jedno- i dwuspadowych
Nie każdy projekt domu wykonywany jest z uwzględnieniem wbudowanego garażu – podyktowane może to być względami ekonomicznymi bądź praktycznymi. Jeśli planujemy zbudować taki dom, powinniśmy zawczasu pomyśleć również o wybudowaniu zewnętrznego garażu – warto zrobić to jeszcze zanim przystąpimy do prac budowlanych, garaż posłuży nam wtedy za skład materiałów budowlanych i narzędzi. Co warto wiedzieć o garażach jedno- i dwuspadowych?

Jedno- i dwuspadowy garaż – co to znaczy?

Podstawową kwestią, która odróżnia od siebie garaże jedno- i dwuspadowe jest konstrukcja ich zadaszenia. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z obiektami pokrytymi jedną połacią dachu, nachyloną pod odpowiednim katem. Zwykle dach nachylony jest tak, żeby wyższa krawędź znajdował się nad bramą garażową, dzięki czemu zapobiega się spływaniu wody opadowej i śniegu przed wejście do garażu. Niekiedy spotyka się również garaże jednospadowe zbudowane przy ścianie domu, lecz nie stanowiące z nim jednej konstrukcji – w takim przypadku dach nachylony jest na bok. Dach garażu dwuspadowego zbudowany jest z dwóch połaci, łączących się ze sobą w szczycie  dachu. Połacie opadają na boki obiektu i w ten sposób odprowadzają wodę opadową oraz nadmiar śniegu zalegającego na dachu.

Rodzaj garaży

Jednym z wykonawców garaży jedno- oraz dwuspadowych na polskim rynku jest firma Euro Płot, specjalizująca się w wykonywaniu konstrukcji z elementów żelbetonowych. W jej ofercie znajdziemy następujące rodzaje garaży.

  • Wolnostojące – jak sama nazwa wskazuje są to garaże nie łączące się w żaden sposób z innymi elementami zabudowy działki. Wykonywanie tych rodzajów garaży zalecane jest jeszcze przed rozpoczęciem prac nad domem, gdyż garaż może posłużyć wtedy jako magazyn dla materiałów budowlanych i sprzętu.
  • Podwójne – czyli dwa oddzielne garaże pod jednym zadaszeniem. Funkcjonalne rozwiązanie jeśli posiadamy dwa samochody lub jeden z garaży chcemy przeznaczyć na warsztat bądź składzik materiałów
  • Szeregowe – garaże szeregowe to konstrukcje łączące ze sobą trzy lub więcej garaży ustawionych w jednym szeregu. Tego typu konstrukcje raczej rzadko spotykane są na prywatnych posesjach – częściej występują w charakterze zabudowy osiedlowych podwórek.

Dlaczego warto zdecydować się na garaż z elementów żelbetowych? Przede wszystkim jest to dużo bardziej solidny materiał niż powszechnie stosowana blacha falista, zapewnia lepszą ochronę samochodu i lepszą izolację termiczną. Poza tym bardzo dobrze się prezentuje.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz