Artykuł sponsorowany

Charakterystyka chłodnic do pelletu

Charakterystyka chłodnic do pelletu

Pellet zyskuje coraz większą popularność jako ekologiczny materiał opałowy. Charakteryzuje się dobrym stosunkiem wydajności do ceny, łatwością przechowywania oraz bardzo mała ilością powstającego w wyniku jego spalania popiołu. Z uwagi na powyższe cechy oraz fakt, że jest to ekologiczny produkt z biomasy, pellet zyskuje coraz więcej zwolenników i staje się poważną konkurencja dla wciąż dominującego na rynku węgla. W jaki sposób powstaje pellet? Jak wygląda jego produkcja i czym są chłodnice do pelletu oraz jaką rolę odgrywają w całym procesie produkcyjnym?

Co to jest pellet?

Pellet stanowi alternatywę dla tradycyjnych materiałów opałowych. Z powodzeniem może zastąpić - różne formy węgla oraz gaz i olej opałowy. Jest to paliwo ekologiczne i przyjazne środowisku naturalnemu, ponieważ powstaje m.in. z wszelkich odpadów przemysłu drzewnego i gospodarki leśnej, możemy jednak spotkać się też z pelletem np. ze słomy, kukurydzy czy łuski słonecznika. W odróżnieniu od palenia węglem, palenie pelletem jest zdecydowanie łatwiejsze, zwłaszcza w specjalnie do tego celu przeznaczonych piecach, jak również czystsze. Podczas spalania pelletu wyzwala się także zdecydowanie mniej szkodliwych dla zdrowia i środowiska naturalnego związków chemicznych, a jego cena jest porównywalna z ceną ekogroszku. Czy to nie brzmi jak rozwiązanie niemal idealne?

Jak powstaje pellet i czym są chłodnice do pelletu?

Proces produkcji pelletu rozpoczyna się od podania materiału wejściowego (najczęściej mokra trocina) do separatora grubszych frakcji, w którym następuje odsianie kamieni, kawałków drewna i innego rodzaju większych zanieczyszczeń. Następnie w ten sposób przygotowane mokre trociny transportowane są do suszarni, gdzie następuje suszenie biomasy, w wyniku czego jej wilgotność spada z 55-60% do 8-10%. Wysuszony materiał jest ponownie oczyszczany z drobnych zanieczyszczeń (takich jak niewielkie kamyczki czy kawałeczki metalu itp.). W kolejnym etapie materiał przy użyciu młyna bijakowego rozdrabniany jest na odpowiedniej wielkości, jednorodną frakcję, do której dla lepszego jej sklejkowania dodawana jest para wodna o temperaturze 180°C. Ostatecznie tak przygotowany materiał poddawany jest procesowi granulacji, w wyniku którego powstaje pellet. Ze względu na dodawaną parę wodną uzyskany produkt końcowy jest bardzo gorący i wymaga schłodzenia oraz utwardzenia, co następuje właśnie w chłodnicy do pelletu. Powyżej przedstawiliśmy bardzo uproszczony proces produkcji pelletu, w rzeczywistości jest on jednak zdecydowanie bardziej złożony i wymaga zastosowania w linii technologicznej szeregu nieomówionych wyżej maszyn i urządzeń. Szczegółowe informacje dotyczące pelletu i jego produkcji można znaleźć na www.comerc.pl.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz