Artykuł sponsorowany

Centrum stomatologii i protetyki Pabdent: Kiedy niezbędne jest leczenie kanałowe?

Centrum stomatologii i protetyki Pabdent: Kiedy niezbędne jest leczenie kanałowe?

Ze względu na panującą opinię, że leczenie kanałowe jest bolesne, wiele osób się go obawia. Tymczasem leczenie endodontyczne w rzeczywistości nie jest takie straszne, jak mogłoby się wydawać. Aby pozbyć się niepokoju i uprzedzeń warto wiedzieć, jak przebiega leczenie w gabinecie, takim jak Centrum stomatologii i protetyki Pabdent, oraz dlaczego tak ważne jest niezwlekanie z wizytą u dentysty.

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe w nazewnictwie medycznym określane jest mianem leczenia endodontycznego. Mówiąc najogólniej, to powszechny zabiegi stomatologiczny, który wykonywany jest, kiedy dojdzie do nieodwracalnego zapalenia miazgi zębowej oraz jej obumarcia. Jak tłumaczy stomatolog z Centrum stomatologii i protetyki Pabdent ​​w Pabianicach:

Zazwyczaj konieczność leczenia endodontycznego pojawia się z powodu głębokich ubytków próchnicowych, które to doprowadzają do rozwinięcia się wspomnianego stanu zapalnego miazgi zębowej. Ponadto do obumarcia miazgi może dojść również na skutek – odłamania się korony zęba, znacznego starcia zębów czy też zapalenia przyzębia.

Leczenie kanałowe często stanowi jedyny sposób, aby zachować naturalnego zęba i uniknąć konieczności jego usunięcia.

Jak wygląda leczenie endodontyczne?

Aby mieć pewność, że leczenie kanałowe jest niezbędne, w pierwszej kolejności konieczne jest dokładne sprawdzenie stanu zęba. W tym celu w Centrum stomatologii i protetyki Pabdent wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie bolącego zęba lub pantomograf, czyli całościowe zdjęcie szczęki i żuchwy. Następnie dentysta endodonta usuwa próchnicę i odsłania kanały zębowe, z których usuwa zmienioną chorobowo miazgę. Jednocześnie leczony ząb jest dokładnie dezynfekowany, a po osuszeniu kanałów wypełnia się je odpowiednim preparatem zabezpieczającym przed rozwojem bakterii. Następnie sprawdza prawidłowość wypełnienia kanałów robiąc ponownie zdjęcie rentgenowskie. Na ostatniej wizycie stomatolog zajmuje się odbudowaniem korony zęba.

Wskazania do leczenia kanałowego

Chcąc uniknąć leczenia endodontycznego najlepiej chodzić do dentysty na regularne wizyty kontrolne, a także od razu, gdy zauważymy ubytek lub odczuwamy ból. Zdarza się jednak, że świadomie odkładamy udanie się do stomatologa czy też nie zauważamy początkowych problemów z uzębieniem. Jednak zapalenie miazgi daje charakterystyczne objawy. Endodonta z Centrum stomatologii i protetyki Pabdent wśród najczęstszych wymienia: uciążliwy ból zęba nasilający się podczas jedzenia lub wieczorem, pojawienie się przetoki na dziąśle, występowanie opuchlizny dziąsła, rozluźnienie zęba lub zmianę koloru zęba bądź dziąsła. Gdy występują powyższe objawy, należy jak najszybciej udać się do dentysty i podjąć leczenie.

Opracowanie:
Pabianice, Łaska 46/48
tel. 42 214 98 13
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz