Artykuł sponsorowany

Cena ubezpieczenia zdrowotnego a jego jakość

Cena ubezpieczenia zdrowotnego a jego jakość

Wraz z wydłużającymi się kolejkami do lekarzy specjalistów rośnie popularność dobrowolnych ubezpieczeń medycznych. Dzięki nim możemy mieć łatwiejszy dostęp do lekarzy, których potrzebujemy, by zachować nasze zdrowie w dobrym stanie. Jednak wraz z tym pojawiają się, jak wysoka powinna być składka na ubezpieczenie zdrowotne i co taka polisa powinna obejmować. Warto się nad tym zastanowić, zanim udamy się z wizytą do agenta ubezpieczeniowego.

Publiczne a prywatne ubezpieczenie zdrowotne

Polska konstytucja stanowi, że każdy obywatel ma prawo do ochrony zdrowia i świadczeń medycznych finansowanych ze środków publicznych. Nietrudno jednak zauważyć, że często czas oczekiwania na tego typu usługi – szczególnie te specjalistyczne – przekraczają jakąkolwiek normę, przez co korzystanie z nich właściwie mija się z celem. Na szczęście oprócz publicznego ubezpieczenia zdrowotnego, które jest obowiązkowe, możemy uzyskać ubezpieczenie prywatne (możliwe do zakupienia u każdego pośrednika ubezpieczeniowego, jak np. firma Kawik w Leźnie), które oferuje nam dużo więcej możliwości.

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne możemy podzielić na:

  • polisy zdrowotne – oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe, pokrywające koszty usług medycznych,
  • abonamenty medyczne – zazwyczaj oferowane firmom przez prywatne placówki opieki zdrowotnej w formie ryczałtu (po przekroczeniu określonego limitu wymagane są odpowiednie opłaty).

Według Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) na początku 2018 r. objętych dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym było już 2,1 mln Polaków. I choć większość z nich korzysta z ubezpieczeń grupowych, to popularność indywidualnych polis zdrowotnych dynamicznie rośnie.

Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne – stosunek jakości do ceny

Ceny pakietów dobrowolnych polis zdrowotnych są bardzo różne. Składki na ubezpieczenie zdrowotne wahają się od 50 do nawet 150 zł miesięcznie. Rozpiętość między nimi, a także między oferowanymi usługami jest naprawdę duża. Sztuką jest dobrać takie ubezpieczenie, którego składka będzie odpowiednia do zakresu usług, jakie oferuje.

Przy wyborze dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego warto zwrócić uwagę na takie sprawy, jak:

  • liczbę specjalizacji – im wyższa składka na ubezpieczenie zdrowotne, tym więcej specjalizacji polisa powinna obejmować; warto zwrócić uwagę, czy dany pakiet spełnia nasze potrzeby,
  • liczbę oraz umiejscowienie placówek,
  • rodzaje dostępnych badań,
  • okres karencji, czyli czas, kiedy ubezpieczyciel nie oferuje pełnej ochrony (szczególnie w przypadku specjalistycznych usług i tych związanych z ciążą),
  • czas oczekiwania na wizytę – czyli to, na czym najbardziej nam zależy, kiedy decydujemy się na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne.

Analizując te aspekty, z pewnością znajdziemy polisę odpowiadającą naszym potrzebom.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz