Materiał Partnera

Cechy nowoczesnych konstrukcji scenicznych

Cechy nowoczesnych konstrukcji scenicznych

Zorganizowanie koncertu czy festiwalu dla kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy widzów jest sporym wyzwaniem. W dzisiejszych czasach niemal każdy występ estradowy to spektakularny show, który tworzy nie tylko dźwięk, ale też zaskakujące efekty wizualne. Aby zapewnić wszystkim obecnym możliwość pełnego doświadczenia takiego eventu, konieczne jest przygotowanie solidnego zaplecza technicznego.

Widz, który przychodzi na koncert bądź przedstawienie, zwykle nie zastanawia się nad tym, jak wiele osób zaangażowanych jest w przygotowanie eventu. Jednak czasy, w których za to, co dzieje się na scenie, odpowiedzialny był artysta estradowy, reżyser i scenograf już dawno minęły. Bezpieczna realizacja ich często śmiałych pomysłów jest możliwa dzięki wsparciu doświadczonych inżynierów i techników.

Kosmiczna przestrzeń sceny

Sztuka estradowa ma za zadanie dostarczyć odbiorcom rozrywki. Nic więc dziwnego, że jej twórcy wciąż poszukują rozwiązań, które pozwolą urozmaicić występy artystów. Sztuczny dym, pokazy laserowe, a nawet pirotechniczne nieśmiało możemy nazwać już sceniczną codziennością – zauważa nasz rozmówca z przedsiębiorstwa Piasecki i Syn.

Rzeczywistość kreowana na scenie może przenosić nas w zupełnie inne światy. Skomplikowane układy choreograficzne czasem przeczą nawet grawitacji, co oczywiście nie byłoby możliwe bez wykorzystania tzw. mechaniki scenicznej. I chociaż mało kogo dziwią dziś tancerze wirujący na obrotowych scenach, widok artystów, którzy śpiewają, unosząc się nad deskami estrady, wciąż zapiera dech w piersiach.

Mechanika sceniczna wykorzystuje rozmaite rozwiązania, umożliwiające niezależne poruszanie się poszczególnych elementów scenografii. Obrotowe sceny, ruchome platformy, windy i zapadnie pozwalają artystom pojawiać się na estradzie „znikąd” i znikać sprzed oczu widzów na najmniej oczekiwane sposoby.

Organizacja tak dynamicznego spektaklu wymaga oczywiście olbrzymiego nakładu pracy. Scenograf i choreograf powinien znać zasady oraz możliwości nowoczesnej techniki estradowej, a sama konstrukcja sceniczna musi zapewniać odpowiednie, czyli bezpieczne wsparcie wszystkim skomplikowanym elementom uwzględnionym w projekcie.

Konstrukcja sceniczna na miarę naszych czasów

Solidna i dyskretna. Taka właśnie powinna być nowoczesna konstrukcja sceniczna. Widz nie powinien przecież widzieć ani masywnych reflektorów, ani utrzymujących je nad głowami artystów łuków i kratownic. Z kolei sami artyści muszą mieć pewność, że wznosząca się wokół nich konstrukcja na pewno nie runie. Zatem istotne jest przede wszystkim bezpieczeństwo, ale nie bez znaczenia pozostaje estetyka.

W przypadku mniejszych scen plenerowych, które wznoszone są na potrzeby jednorazowego wydarzenia, bardzo często wykorzystuje się konstrukcje aluminiowe. Elementy aluminiowe są lekkie, co ułatwia ustawienie sceny na miejscu i jej szybkie złożenie po zakończeniu wydarzenia.

Niestety, dla bardzo dużych scen i wydarzeń, przewidujących wykorzystanie rozmaitych rozwiązań mechanicznych, aluminium okazuje się zbyt delikatne. W takich sytuacjach konieczne jest stosowanie dużo wytrzymalszych stalowych konstrukcji scenicznych. Ważne jest przy tym, aby firma odpowiedzialna za budowę sceny, miała świadomość wykorzystania podczas show ruchomej scenografii. Wszystkie elementy muszą być zsynchronizowane w taki sposób, by ciężar ruchomych urządzeń mechanicznych nie naruszył nośności konstrukcji.

W świetle powyższych rozważań przygotowanie wydarzenia estradowego może wydawać się zadaniem ponad siły. Na rynku znajdziemy jednak firmy, które od wielu lat zajmują się wznoszeniem konstrukcji scenicznych i z powodzeniem korzystają ze swojego bogatego doświadczenia oraz najnowszych osiągnięć techniki. Jeśli jesteś osobą odpowiedzialną za przygotowanie eventu, nie wahaj się prosić o ich pomoc.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz