Materiał Partnera

Cechy idealnego stomatologa dziecięcego

Cechy idealnego stomatologa dziecięcego

Dobry stomatolog dziecięcy to taki, który rozumie potrzeby swoich pacjentów oraz potrafi nawiązać z nimi dobry kontakt. Jest to bardzo ważne, ponieważ, jeżeli nasze dziecko na początku trafi do dentysty, którego działania będą odstraszały je przed następnymi wizytami, w przyszłości może to skutkować nieracjonalnym strachem przed wizytami kontrolnymi, a w konsekwencji do zaniedbania zębów.

Dobry stomatolog to znaczy jaki?

Stomatologia dziecięca jest bardzo trudną dziedziną stomatologii, nie z powodu poziomu skomplikowania wykonywanych w jej ramach zabiegów, ale z powodu charakterystyki przyjmowanych pacjentów. Dziecko zupełnie inaczej bowiem podchodzi do każdej wizyty niż osoba dorosła. Inaczej odczuwa wszelkie bodźce oraz ma inne wymagania. Z tego względu, stomatolog specjalizujący się w leczeniu chorób zębów u dzieci powinien odznaczać się bardzo dużą ilością cierpliwości, być empatyczny oraz potrafić nawiązać ze swoim pacjentem dobry kontakt. Tylko wtedy dziecko będzie się czuło dobrze w trakcie trwania wizyty.

Stomatolog dziecięcy nie może także w swoim zachowaniu dawać żadnych oznak zdenerwowania czy zniecierpliwienia. Powinien podchodzić do pacjenta, jak do własnego dziecka. Tłumaczyć mu po kolei wszystkie wykonywane czynności, potrafić go uspokoić, a jednocześnie wzbudzać na tyle dużo zaufania, żeby mógł wykonać wszystkie zamierzone i potrzebne w danym przypadku działania.

Odpowiednio wyposażony gabinet stomatologiczny

Poza charakterem przyjmującego pacjentów stomatologa dziecięcego, nie mniej ważne jest także wyposażenie gabinetu oraz poczekalni. 

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Gabinetu Stomatologicznego Medident Tabor w Barczewie niedaleko Olsztyna: Odpowiednie przygotowanie kliniki jest bardzo ważne przy leczeniu dzieci. Dobra klinika stomatologiczna, która zajmuje się również leczeniem dzieci, powinna posiadać odpowiednio dostosowaną dla małych pacjentów poczekalnie, tak żeby można było dzieciom umilić czas oczekiwania na wizytę. W takiej poczekalni powinny się znaleźć kredki, zabawki oraz inne elementy, które będą potrafiły przykuć uwagę dziecka i odstresować je przed wizytą. Bardzo ważne jest również wyposażenie samego gabinetu. W dzisiejszych czasach standardem jest już posiadanie przez gabinet kolorowych plomb czy stosowanie bezbolesnych metod znieczulenia.

Wybierając się z dzieckiem na wizytę kontrolną do dentysty, pamiętajmy zatem o tym, żeby wybrać odpowiedni gabinet oraz odpowiedniego specjalistę. Jeżeli bowiem uda nam się dokonać dobrego wyboru, istnieje bardzo duża szansa na to, że nasze dziecko nie będzie już nigdy traktowało takich wizyt jako strasznej traumy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz