Artykuł sponsorowany

Cechy dobrej odzieży roboczej

Cechy dobrej odzieży roboczej

Odzież robocza jest niezbędna do pracy w zawodach, w których konieczne jest użytkowanie odpowiednio przystosowanych elementów ubioru. Odzież robocza powinna być przede wszystkim wygodna, pracownik spędza w niej bowiem większość swojego czasu pracy, funkcjonalna oraz dodatkowo chronić swojego użytkownika przed szkodliwymi warunkami panującymi w danym otoczeniu. Jaka powinna być dobra odzież robocza?

Odzież robocza – wygodna w codziennym noszeniu

Dobrze zaprojektowana i wykonana odzież robocza powinna być przede wszystkim wygodna. W końcu to w niej pracownik spędza większość swojego czasu w pracy. Powinna być ona wykonana z właściwej jakości materiałów oraz być odpowiednio dostosowana do rodzaju wykonywanej pracy. Nie może także krępować ruchów oraz powinna być dopasowana do rozmiaru, jaki na co dzień nosi pracownik. Nie chodzi tutaj jednak o to, by zapewnić wszystkim pracownikom odzież roboczą szytą na miarę. Właściwe dopasowanie ubrań pracowniczych polega bowiem jedynie na właściwym doborze rozmiaru oraz na możliwości dopasowania ubrań za pomocą regulowanych szelek (w przypadku spodni) lub ściągaczy w kurtkach i kamizelkach. Taką odzież znajdziemy przykładowo w sklepie z artykułami BHP Rotex.

Obowiązek dostarczenia odzieży roboczej o właściwych parametrach oraz we właściwym rozmiarze należy bowiem do pracodawcy. Każdy pracownik powinien otrzymać swoje ubranie robocze już pierwszego dnia w pracy. Odzież robocza, aby spełniała swoją funkcję, musi być także regularnie prana oraz dezynfekowana przez pracodawcę.

Bezpieczeństwo noszenia i użytkowania odzieży roboczej

Dobra odzież robocza powinna chronić pracownika w czasie wykonywania przez niego pracy. Aby to robić, musi być ona wykonana z wytrzymałych oraz odpornych na uszkodzenia materiałów. Materiał wykonania odzieży roboczej musi być także dostosowany do rodzaju wykonywanego zawodu oraz warunków panujących w miejscu pracy. Do produkcji dobrej jakości odzieży roboczej wykorzystywane są certyfikowane tkaniny, mocne nici oraz podwójne szwy w miejscach szczególnie narażonych na rozerwanie lub zniszczenie. Pracownicy, którzy mają stały kontakt z wodą, powinni zostać przez pracodawcę wyposażeni w odzież roboczą nieprzemakalną, a pracownicy huty muszą dysponować ubraniami odpornymi na działanie ognia. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku osób pracujących na zewnątrz, które w lecie muszą posiadać ubrania chroniące ich przed słońcem i podwyższoną temperaturą, a w zimie zmienić je na odzież roboczą chroniącą przed chłodem, mrozem oraz śniegiem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz