Materiał Partnera

Cechy dobrego weterynarza

Cechy dobrego weterynarza

Gdy choruje nam pies czy kot, oczywiste jest, że szukamy dla niego weterynarza. Chcemy, by był to dobry weterynarz. Po czym go rozpoznać? Czy każdy weterynarz, który jest miły i go lubimy, jest dobrym fachowcem? W jaki sposób rozpoznać, czy ma faktyczną, merytoryczną wiedzę? Czy lokalizacja i wyposażenie gabinetu są kluczowe, czy raczej drugorzędne?

Jak znaleźć dobrego weterynarza  

Budowanie relacji z opiekunem zwierzęcia występuje już od momentu, gdy wyszukujemy informacje o weterynarzu w internecie. Jeśli ktoś zadbał o czytelną stronę internetową i dobre oznaczenie dojazdu, prawdopodobnie z równą starannością zadba o pozostałe aspekty wykonywania pracy. Ważne jest też, czy odbiera telefony bądź oddzwania, czy szybko znajdzie dla nas czas albo poleci inne miejsce, gdy wizyta w krótkim terminie nie jest możliwa.

Dobry weterynarz a podejście do zwierząt

Tzw. dobre podejście do zwierząt jest darem, ale jest też konkretną umiejętnością opartą na znajomości natury zwierząt – wyjaśnia specjalistka z Lecznicy dla zwierząt „W Pałacyku” w Szczecinie. W nowej lecznicy, w niezrozumiałej dla siebie sytuacji, zwierzę może być niespokojne, zdezorientowane. Tym bardziej, jeśli cierpi z powodu choroby. Wtedy nawet najspokojniejszy Kubuś czasem warknie na lekarza czy rzuci się na inne zwierzę w poczekalni. Dobry weterynarz potrafi wzbudzić zaufanie zwierzęcia. Często najpierw nawiązuje z nim kontakt, a dopiero potem dokonuje fachowych oględzin. I okazuje się, że kot, który w domu nie pozwoli nawet obciąć sobie pazurków, u weterynarza nie sprawia żadnych problemów. Weterynarz musi wiedzieć, gdzie i jak przytrzymać zwierzę, by go dodatkowo nie wystraszyć. I musi umieć zachować spokój.

Dobry weterynarz a podejście do opiekuna

Tu również ważna jest empatia i wyczucie. Opiekunowie często są wystraszeni chorobą pupila. Trzeba umieć ich uspokoić, a jednocześnie dopytać precyzyjnie o objawy choroby i na chłodno podejmować decyzje. Dobry weterynarz wspiera, a jednocześnie umie przekazać niełatwe wiadomości o stanie zdrowia pupila.

Dobry weterynarz a wiedza

Podejście do zwierząt i ludzi łatwo zweryfikować, trudniej ocenić wiedzę weterynarza, gdy nie znamy się na tej dziedzinie. Warto popytać znajomych, leczenie u którego weterynarza ich zwierzaka było skuteczne. Dobry weterynarz stale się dokształca, a na co dzień wymienia doświadczenie z innymi fachowcami, dlatego lepiej, by nie prowadził lecznicy sam. Ale uwaga – czasem zdarza się, że świetny fachowiec nie jest łatwy w kontakcie z ludźmi i nie ma ładnej strony internetowej. A zwierzaki kocha i leczy jak mało kto. Dlatego szukając weterynarza należy zachować zdrowy rozsądek i oddzielać fachową obsługę klienta od fachowości w dziedzinie weterynarii.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz